Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Wrzosy przed domem Wrzosy
Zostań redaktorem!
Wrzosy
dodał: Marcin Musur data: 02.01.2013

 Wrzosami jesień się zaczyna

Jesień zaczyna się nam pięknie, ciepło i słonecznie. Tuwim napisał, a Niemen zaśpiewał, „mimozami jesień się zaczyna”. Dlaczego mimozami? Może chodziło mu o nawłocie, które kwitną w drugiej połowie lata, a potocznie nazywano je mimozami? Jak ktoś wie, to może mi odpowie. Ja bym napisał „wrzosami jesień się zaczyna”. Nikt nie miał wątpliwości, bo to pierwsze skojarzenie, przynajmniej moje. Dlatego od tego skojarzenia chciałbym zacząć cykl wypracowań na zadany temat - ogród

Wrzos pospolity - Calluna vulgaris - istnieje tylko ten jeden gatunek wrzosu jest to krzewinka lub niski krzew (jak podają encyklopedie). Jednak ponad 500 odmian pozwala na przebieranie w kolorach kwiatów i liści (raczej listeczków).

Co trzeba wiedzieć aby cieszyć się tą piękną roślinką w swoim ogrodzie.

1. Wybór miejsca.

Wrzosy lubią miejsca słoneczne, tam mają bardziej zwarty pokrój, są niższe, intensywniej zabarwione i obficiej kwitną. Ktoś powie, przecież rosną w lesie pod drzewami. Zachęcam do spaceru, porównajcie wrzosy ze słonecznej polany i te z cienia- powyciągane i słabo kwitnące, chyba nie oto chodzi w naszym pięknym ogrodzie.

2. Przygotowanie podłoża

Idealnym podłożem jest gleba lekka, próchniczna, przepuszczalna o kwaśnym odczynie i niskiej zawartości wapnia. Taka glebę często spotykamy w lesie i tam też spotykamy wrzosy. W ogrodzie musimy sobie podłoże przygotować. Jeżeli mamy piaszczystą ziemię to mieszamy ją z torfem w stosunku 1:1 , dodajemy kompostu, ok. 1/3 objętości, mieszamy do głębokości 20-30 cm. Czym mieszamy? Szpadlem, albo glebogryzarką. Przedtem dokładnie odchwaszczamy teren. Jeżeli nasza ziemia jest gliniasta, to najlepiej na głębokości ok. 30 cm wysypać 5-7 cm warstwę żwiru, położyć na nią włókninę ogrodniczą, i wypełnić wykop podłożem pod wrzosy. Warstwa drenażu stanowi zabezpieczenie przed stagnującą wodą, niebezpieczną dla wrzosów. Jeżeli nasz ogród leży na terenie o wysokich wodach gruntowych, to najprościej jest usypać niewielkie wzgórze pod wrzosy.

3. Sadzenie

Wrzosy możemy sadzić przez cały sezon, ale jesienią jest ich największy wybór, bo kwitnące najlepiej się sprzedają.

Przygotowane podłoże wyrównujemy, lekko zagęszczamy, czyli ubijamy.

Rozstawiamy rośliny w pojemnikach w szachownicę i sadzimy. Po wybiciu bryłki z pojemnika wkopujemy na głębokość taką aby powierzchnia bryły była równa z powierzchnią gleby. Rośliny sadzimy co 25-35 cm w zależności od wielkości sadzonek. Po 2-3 latach zakryją powierzchnię i utworzą zwartą grupę.

4. Pielęgnowanie.

Korzenie wrzosów są bardzo cienkie i płytko rozmieszczone pod powierzchnią ziemi. Aby zapobiec ich przesychaniu niezbędne jest ściółkowanie.

Najlepsza jest kilkucentymetrowa warstwa kory sosnowej. Z powodu płytkiego systemu korzeniowego nie należy spulchniać ziemi wokół roślin.

Jednym z czynników umożliwiających wrzosom rozwój w ubogim naturalnym środowisku jest mikoryza. Jest to korzystne współżycie pewnych gatunków grzybów z korzeniami roślin. Grzyby zwielokrotniają powierzchnię chłonną korzeni, przez co efektywniej jest pobierana woda i składniki mineralne. Zjawisko to powoduje dobry wzrost nawet w warunkach wysokiego ph, czyli w glebie obojętnej i zasadowej. Istnieją specjalne szczepionki z tych grzybów, którymi warto wspomóc nasze wrzosy.

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie. Tniemy w kwietniu, poniżej przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu krzaczki robią się gęstsze i obficiej kwitną. Podlewanie wrzosów konieczne jest w czasie suszy, gdy mimo ściółkowania wysycha podłoże. Zabezpieczenie na zimę jest wskazane. Jest to proste w wykonaniu. Okrywamy krzewinki gałązkami sosnowymi lub świerkowymi, ewentualnie włókniną. Chodzi przede wszystkim o osłonę od wiatru i wysuszającego słońca, szczególnie na przedwiośniu.

5. Ochrona przed chorobami i szkodnikami.

Porażenia wrzosów powodowane są przez grzyby chorobotwórcze. Mogą one powodować zamieranie roślin, które zaczyna się przebarwieniem podstawy na kolor brunatny zwalczamy je preparatem Aliette. Gdy na pędach, liściach i kwiatach pojawia się mączysty nalot, to mączniak prawdziwy, opryskujemy go preparatem np. Saprol lub Nimrod

Szary, gęsty nalot to szara pleśń, którą zwalczamy preparatami np. Ronilan i Rowral. Brunatne skupienia zarodników na spodniej stronie liści to objawy rdzy wrzosowatych, zwalczanej przez np. Dithane lub Saprol. 

Szkodnikiem występującym na wrzosach jest chrząszcz wrzosowy, którego larwy i osobniki dorosłe zżerają pączki kwiatowe i młode liście. Traktujemy je środkiem owadobójczym, jak np. Decis. Może pojawić się przędziorek snujący drobne pajęczynki i wysysający soki, my traktujemy go np. środkiem Magus. 

Zastosowanie wrzosów jest wszechstronne. Zwykle tworzą nieregularne barwne grupy uzupełnione kontrastującymi iglakami. Na większej przestrzeni mogą rosnąć wśród wysokich brzóz i sosen, jak w naturze, mogą tworzyć karminowe, fioletowe wstęgi, owale, kształty geometryczne, obwódki. W mniejszym ogródku można stworzyć miniaturowy pejzaż z grupami różnie kwitnących wrzosów i miniaturowych iglaków o różnych formach i kolorach np. kosodrzewiny, miniaturowe świerki i jodły. Do tego można dodać trochę żwiru, kamieni dla kontrastu. 

Można też wrzosy posadzić z innymi roślinami wrzosowatymi, wymagającymi takiego samego podłoża, np. w słonecznym miejscu przed nieco ocienionymi różanecznikami albo pierisami. Mogą sąsiadować z wrzoścami, bardzo do nich podobnymi, ale kwitnącymi wczesną wiosną. 

Zasadniczą sprawą jest by wrzosy sadzić w grupach, po kilka, kilkanaście, a nawet kilkaset sztuk. Wtedy efekt ich urody jest spotęgowany. Nie tylko kwiaty są ich ozdobą ale i liście. Odmiany o żółtych liściach przez cały sezon rozświetlają fragmenty ogrodu i kontrastują z ciemniejszą roślinnością są odmiany o liściach szarozielonych, jasnozielonych czy bardzo ciemnozielonych. Można z nich utkać prawdziwy dywan. Jak już wspomniałem istnieje ponad 500 odmian wrzosów wymienię więc tylko kilka.


Long White kwiaty białe

Melanie kwiaty białe

Peter Sparkees kwiaty różowe

J.H. Hamiilton kwiaty różowe

Radnor kwiaty różowe

Mullion kwiaty różowe

Dark Star kwiaty rubinowoczerwone

Dark Star kwiaty rubinowoczerwone

Allegro kwiaty purpurowoczerwone

Allegretto kwiaty purpurowoczerwone

Annemarie kwiaty purpurowofioletowe


Boskoop - liście żółte zmieniają barwę jesienią i zimą na pomarańczowomiedzianą

Gold Haze - liście żółte

Con Brio - liście żółte

 

Rodzaje wrzosów
Wrzosy ustawione do sadzenia
Artykuł przygotowany przez: Marcin Musur
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się