Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
oczko wodne Jak przygotować system nawadniający do zimy
Zostań redaktorem!
Krótki przepis na ogród
dodał: Małgorzata Stefańczyk data: 02.10.2013

Kiedy stajemy się właścicielami ogrodu stoi przed nami poważne wyzwanie: jak zagospodarować nasz kawałek ziemi. Niektórzy od razu dzwonią po architekta krajobrazu. Osoby, które są ogrodnikami z zamiłowania często mają już swoją wizję ogrodu i przystępują do jej realizacji bez niczyjej pomocy. Nie  projektują przy tym swojego przyszłego ogrodu, ale kupują rośliny i sadzą je tworząc doraźnie kompozycje. Warto jednak poświęcić chwilę i zrobić kilka szkiców. Przy ich rysowaniu będziemy mieli okazję zastanowić się nad kilkoma sprawami, które pomogą nam w przyszłości uniknąć kłopotów.

Kiedy już usiądziemy nad kartką papieru zastanówmy się, które miejsca w naszym ogrodzie są słoneczne przez cały dzień, a które tylko przez kilka godzin, gdzie przez cały czas jest cień. To rozpoznanie od razu określi, gdzie będziemy sadzili rośliny światłolubne, gdzie te, które tolerują półcień, a gdzie te, które rosną w cieniu.

Planując nasze nasadzenia pamiętajmy, że sadząc duże rośliny sami dodamy miejsc zacienionych w ogrodzie. Jeśli cień jest przez większość dnia nie planujmy w takich miejscach trawnika, bo narazimy się na żmudną walkę z mchem. Walkę, której prowadzenie będzie wymagało czasu, pracy i różnych preparatów. Nie jest przy tym pewne, czy ją wygramy.

Kiedy już narysujemy na kartce gdzie będzie przebiegała ścieżka, gdzie będzie placyk grillowy, miejsce na hamak, a gdzie oczko wodne i kiedy rozplanujemy rabaty, drzewa i trawnik warto się zastanowić nad nawadnianiem i oświetleniem naszego ogrodu. Wszelkie instalacje musimy wkopać w ziemię więc powinniśmy to zrobić jako pierwszą pracę w ogrodzie. Jeśli mamy już położone nawierzchnie i posadzone rośliny zakładanie instalacji zawsze będzie się wiązało z uszkodzeniem roślin i większym nakładem pracy. Może się też okazać, że do niektórych fragmentów ogrodu nie doprowadzimy wody lub światła bez dodatkowych kosztów.

Dobierając rośliny sprawdźmy nie tylko ich preferencje słoneczne, ale także w jakiej glebie powinny rosnąć. Większość iglaków i roślin wrzosowatych  woli ziemię kwaśną. Roślin skalne lubią glebę z wapniem. Od tego czy zapewnimy roślinom podłoże zgodne z ich wymaganiami będzie zależało jak będą rosły, czy będą odporne na choroby i szkodniki.

Zwróćmy też uwagę na wietrzność stanowisk roślin. Część z nich będzie nam wdzięczna za usadowienie ich w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatrów, szczególnie zimą. Pomoże im to przetrwać zimę, a w lecie uzyskać lepszą odporność.

Dobierając rośliny sprawdźmy dokładnie jakie rozmiary będą miały za 10 lat. Planujmy je tak, jakby już były tej wielkości. Na razie możemy między drzewa i krzewy wsadzić dodatkowe byliny, które z czasem zostaną wyparte przez rosnących sąsiadów. Pamiętajmy, że niektóre rośliny nie zniosą przesadzenia i przypłacą je życiem. Sadząc krzewy w miejscach tymczasowych musimy wiedzieć czy będziemy je mogli przesadzić za kilka lat.

Żeby nie tracić czasu na walkę z chwastami możemy zaplanować wyściółkowanie naszego ogrodu włókniną zasypaną korą, lub żwirem, co jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

Aby uniemożliwić trawie wrastanie na nasze rabaty ogrodźmy trawnik obrzeżem trawnikowym. Pod trawą nie zapomnijmy o rozłożeniu siatki na krety. Zaoszczędzi nam to w przyszłości nerwów i uratuje życie niejednemu krecikowi, który przecież nie wie, że zawędrował do naszego ogrodu.

Projekt ogrodu pomoże nam też zastanowić się nad kosztami, które poniesiemy realizując go. Z pewnością, jeśli będzie dobrze wykonany zaoszczędzi nam wielu rozczarowań, pracy i pieniędzy, a naszym roślinom ciągłego przesadzania.

wizualizacja ogrodu 2
wizualizacja ogrodu 3
wizualizacja ogrodu 4
Artykuł przygotowany przez: Małgorzata Stefańczyk
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się