Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Oczko wodne Jak przygotować oczko wodne do zimy
Zostań redaktorem!
Kamienie budzą się w deszczu
dodał: Małgorzata Stefańczyk data: 28.10.2013

Mając dylemat czym jeszcze wzbogacić nasz ogród pomyślmy o kamieniach. Możemy kupić je w bryłach – jako wielkie lub mniejsze skały, w formie otoczaków – coraz bardziej popularnych, w przeróżnych kolorach i wielkości. (1)Mogą to być łamane płyty lub płaskie kamienie z przeznaczeniem na ścieżki i place ogrodowe. Możemy kupić kamienie cięte na plastry różnej wielkości, do obłożenia ogrodowych budowli lub wyłożenia nawierzchni. Możemy kupić tłuczeń, czyli małe kamyczki o ściętych, kanciastych ściankach albo żwir i użyć ich zamiast kory do ściółkowania naszych rabat. (1a)

Nie tylko wielkość i forma, ale także kolor mamy w dość dużym wyborze. Piaskowce szare, żółte i czerwone. Granity żółte, szare i różowe, serpentynit w przeróżnych odcieniach zieleni. (2) Marmury w szerokiej gamie kolorystycznej, grafitowe, brązowe, szare i złociste łupki. Ciemne szarogłazy i zwykłe kamienie polne. Jasne, z lekko żółtawym odcieniem wapienie i dolomity. Gnejsy w przepięknych bryłach o niepowtarzalnych barwach i niemal czarne bazalty. Żwir możemy kupić w praktycznie każdym kolorze. Jednak żwiry dekoracyjne podobnie jak różnobarwne otoczaki mogą nas nieprzyjemnie zaskoczyć swoimi cenami. Pamiętajmy jednak, że to zakup na lata. (3)

Wszystkie elementy małej architektury ogrodowej musimy konserwować, naprawiać wymieniać. Korę, którą ściółkujemy rabaty musimy co roku uzupełniać. Kamienie są wieczne, niepowtarzalne i naturalne. I co uwielbiam, po każdym deszczu pokazują nową odmienioną twarz ogrodu. (4)Suche kamienie często wyglądają niepozornie, dopiero kilka kropel wody pokazuje ich prawdziwe oblicza. Uwidaczniają się ukryte i spłowiałe na słońcu barwy, lśnienia i kontrasty. (4a)Wszystko staje się intensywne i zaczyna zachwycać strukturą i niezwykłymi, abstrakcyjnymi wzorami. Trwa to kilka chwil dopóki kamień nie wyschnie, ale dla tych chwil warto mieć chociaż jedne głaz w ogrodzie i przyłapać go, kiedy budzi się po deszczu czarując nas swoimi barwami.

Możemy oczywiście użyć kamieni do kaskad, oczek wodnych i strumieni. Wtedy ich kolory będą widoczne stale. (5)Nie każdy jednak kamień nadaje się do ciągłego kontaktu z wodą. Zależnie od higroskopijności mogą one kruszyć się jeśli zbyt długo poddane są działaniu wilgoci. Bądźmy ostrożni z piaskowcami i marmurem, za to na pewno możemy zaufać granitom i serpentynitowi.

Jeśli mamy bardzo mały ogródek i nie wiemy jak go zagospodarować zawsze możemy założyć ogród żwirowy i ozdobić go kilkoma głazami oraz drzewkiem bonsai, lub pojawiającymi się coraz częściej w sklepach ogrodniczych sosenkami naturalnie przypominających bonsai. (6)Nie zajmie nam wiele czasu pielęgnacja takiego założenia, a niewątpliwie wartość estetyczna będzie wysoka.

Jeśli mamy mały ogródek pomyślmy o zastosowaniu murków oporowych, które pozwolą nam powiększyć przestrzeń dzięki zróżnicowaniu wysokości i urozmaicą nasze kompozycje roślinne. (7)

Możemy wprowadzić do naszego ogrodu także kamienne rzeźby lub latarnie. Możemy użyć kamieni jako siedzisk, stołów, obrzeży, donic. (8)Od kilku lat coraz szersze zastosowanie znajdują gabiony, czyli kamienie zamknięte w metalowe siatki, z których możemy budować pojemniki na rośliny, mury oporowe, a nawet duże ogrodzenia.(9)

Kamienie mogą nam posłużyć jako materiał do budowli ogrodowych. Tajemnicza jaskinia na pewno doda uroku naszemu zielonemu kącikowi. Mogą to być także budowle podwodne jeśli mamy odpowiednio duże i odpowiednio czyste oczko wodne. (10)Jak zaobserwowaliśmy ostatnio, ryby uwielbiają takie konstrukcje i pięknie się z nimi komponują.

Rys. 1a
Rys. 2
Rys. 3
Rys. 4
Rys. 4a
Rys. 7
Rys. 8
Rys. 9
Rys. 10
Rys. 5
Artykuł przygotowany przez: Małgorzata Stefańczyk
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się