Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Czy warto inwestować w sztuczny trawnik?
Zostań redaktorem!
Chwasty - poznaj 7 metod, jak je zwalczyć
dodał: oogrodzie.pl data: 14.11.2014

Chwasty w uprawach zwalcza się wieloma metodami, które ogólnie podzielono na ekologiczne i nieekologiczne (przemysłowe). Część tych sposobów to metody mechaniczne np.: pielenie ręczne, usuwanie motyką lub widłami, zastosowanie kultywatora, ściółkowanie. Metody mechaniczne można zaliczyć zarówno do metod ekologicznych, jak i nieekologicznych (gdy przy okazji wyrządzają szkodę nie tylko chwastom, ale także środowisku i innym gatunkom). Zdecydowanie nieekologiczne metody to wszystkie środki chemiczne używane w formie oprysków, proszków, granul do rozsiewania/sypania itp.

 

Skąd taka różnorodność metod walki z chwastami? Otóż skuteczne odchwaszczanie upraw wymaga z reguły stosowania różnych metod w odpowiednim dla nich momencie. Na najlepsze rezultaty często pozwala kombinacja środków chwastobójczych i metod mechanicznych (np. kultywator, wykopywanie lub ściółkowanie chwastów). Z kolei stosowanie chemicznych środków chwastobójczych, to bardzo wygodna metoda, zwykle najbardziej efektywna pod względem kosztów oraz czasu koniecznego do jej zastosowania, jednak niewłaściwie zastosowana, będzie szkodliwa dla środowiska i ludzi. Pomimo tego, chemiczne środki ochrony roślin, zwane też herbicydami, to podstawowa metoda chwastobójcza w rolnictwie (niektóre z nich mają jednocześnie działanie na kilka różnych sposobów np. – Herbaflex 585 SC na chwasty jedno i dwuliścienne). Z kolei wybrane metody mechaniczne są stosowane jako dodatek uzupełniający. Natomiast metody ekologiczne stosuje się niemal wyłącznie w gospodarstwach ekologicznych.

 

Odkryj wielofunkcyjność herbicydu Herbaflex 585 SC >>


Podstawowe metody chwastobójcze stosowane w sposób standardowy w rolnictwie:

 

1. Środki chemiczne działające kontaktowo

Niszczą części nadziemne, a więc zielone i pokryte liśćmi części chwastów, dając przez to szybki efekt w postaci żółknięcia, brązowienia i usychania całych roślin, w ciągu kilku dni po aplikacji, metoda ta jest więc doskonała do zwalczania chwastów jednorocznych.

 

2. Środki chemiczne działające systemicznie

Są absorbowane przez liście, łodygi lub korzenie chwastów i dostają się do soków krążących po roślinie, dzięki czemu niszczą całą roślinę wraz z korzeniami, jednak proces ten trwa nieco dłużej, bo kilka tygodni, skutecznie zwalczają rośliny jednoroczne oraz byliny.

 

3. Środki chemiczne działające rezydualnie

Mają pozostać jak najdłużej aktywne w glebie, skąd wnikają przez korzenie w czasie kiełkowania i wzrostu chwastów, dzięki czemu eliminują możliwość pojawienia się nowych chwastów jednorocznych i bylinowych. Zwykle dają skuteczną ochronę nawet na kilka miesięcy.

 

4. Środki chemiczne działające selektywnie

Niszczą wybiórczo, a więc tylko niektóre gatunki chwastów, nie czyniąc jednak szkody innym! Są proekologiczne, bowiem pozwalają walczyć z konkretnymi chwastami, nie szkodząc otaczającym je roślinom pożytecznym i zwierzętom. Są więc bardzo dobre do zwalczania chwastów tam, gdzie niszczą wyłącznie chwasty dwuliścienne, nie czyniąc żadnej szkody innym.

 

Zobacz, jak pozbyć się chwastów dwuliściennych >>

 

5. Chwastobójcze metody mechaniczne

Kultywator, wykopywanie lub ściółkowanie chwastów. Na mniejszą skalę (np. w małych gospodarstwach rolnych, przy uprawie warzyw, kwiatów itp.) stosuje się też: pielenie ręczne, usuwanie motyką lub widłami. W gospodarstwach wielkotowarowych taką rolę spełniają też: orka (szczególnie głęboka) i bronowanie (np. brona talerzowa, tnie chwasty z rozłogami np. perz).

 

6. Ekologiczne metody walki z chwastami

Wykorzystuje się tu np. inne rośliny i/lub zwierzęta, mające naturalne substancje odstraszające lub hamujące rozwój chwastów. Przykładowo, do walki z powojem lub perzem właściwym wykorzystuje się sadzenie obok aksamitek (kwiaty), które wytwarzają substancje hamujące ich rozwój. Aksamitki najskuteczniej oddziałują na młode i słabe rośliny oraz na glebie bardziej przepuszczalnej. Chwastobójczo zadziała też np. mocz czy kał niektórych gatunków zwierząt.

 

7. Zastosowanie agrowłókniny

Agrowłókninę rozkłada się na polu uprawnym podczas sadzenia roślin (sadzone są w otwory wycięte w agrowłókninie). Metoda ta sprawdza się najlepiej i najefektywniej, jeśli agrowłóknina zostanie zastosowana na polu uprawnym pod krzewy, krzewinki, drzewa – a więc rośliny dłużej pozostające w danym miejscu (najlepiej dłużej niż sezon czy dwa). Można ją jednak zastosować także pod np. jednoroczne ogórki. Przy zakładaniu takiej uprawy, w materiale włókninowym wycina się „krzyż” i w to miejsce sadzi się uprawianą roślinę. Agrowłóknina przepuszcza wodę i tlen, jednak nie pozwala by rosły chwasty. Pozwala też utrzymać dużą czystość upraw (np. truskawek). Jeśli nie chcemy jednak by była widoczna, to wystarczy pokryć jej powierzchnię z góry ściółką.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Artykuł przygotowany przez: oogrodzie.pl
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się