Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Oczko wodne Jak przygotować oczko wodne do zimy
Zostań redaktorem!
Rośliny na balkony i tarasy
dodał: oogrodzie.pl data: 23.04.2015

Najpopularniejsze rośliny na balkon

Najczęściej w balkonowych skrzynkach i doniczkach sadzone są pelargonie, petunie i surfinie, w różnych odmianach. To idealne kwiaty doniczkowe na balkon ze względu na długi okres kwitnienia. Pelargonie kwiaty mają od wczesnego lata, mniej więcej od czerwca, aż do pierwszych, późnojesiennych przymrozków. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji i rzadko chorują, z czego wynika ich wysoka popularność w Polsce. Cechą charakterystyczną pelargonii jest przy tym przepiękna woń. Doskonale na balkonie będą prezentowały się pelargonie bluszczolistne, ze zwisającymi pędami, które mogą rosnąć nawet 3 m w dół.

Wskazówka

Pelargonie występują w szerokiej gamie odmian, różniących się pokrojem i barwą kwiatów. Możesz zasadzić na balkonie gatunki rabatowe, bluszczolistne i kaskadowe.

Wspominane petunie i surfinie często są ze sobą mylone. Na balkony i tarasy polecane są odmiany surfinii o długich pędach, które można posadzić w wiszących donicach. Rośliny te intensywnie kwitną, o ile zapewnisz im miejsce z dużą ekspozycją na słońce. Kwiaty prezentują się efektownie i występują w wielu kolorach. Muszą być obficie podlewane, najlepiej wodą ze specjalnym nawozem dla surfinii.

Wskazówka

Ciekawą odmianą petunii jest Crazytunia, o intrygującej kolorystyce kwiatów i wydłużonym okresie kwitnienia.

Zarówno na balkon, jak i na taras można przeznaczyć tradycyjne rośliny rabatowe. Kwitną one długo i bogato, dzięki czemu balkon przez cały sezon - od wiosny do jesieni, będzie się pięknie prezentował. W tym przypadku można wykorzystać takie kwiaty jak:

• begonie bulwiase,

• lobelie,

• bakopa,

• werbena,

• róże, zwłaszcza odmiany miniaturowe,

• fuksje.

Wskazówka

Cały taras w kwiatach można urządzić z zastosowaniem nasadzeń na rabatach i w skrzynkach balkonowych. Możesz wykorzystać przy tym takie kwiaty jak aksamitka, begonia stale kwitnąca, lobelia i petunia.

Aby cieszyć swoje oko przez cały rok zielenią balkonu lub tarasu, możesz zdecydować się na zasadzenie w dużych skrzynkach roślin całorocznych. Należą do nich przede wszystkim iglaki:

• jałowiec płożący,

• tuje - żywotniki,

• cyprysiki,

• sosny i świerki w formie bonsai.

Wskazówka

Niestety, tylko nieliczne rośliny wytrzymają na balkonie niskie temperatury. Wśród zimowych kwiatów na balkon można wymienić chryzantemy i wrzosy.

 

Jak sadzić rośliny w skrzynkach?

Kwiaty na balkon w skrzynkach muszą być rozdzielone względem siebie - sadząc rośliny, zachowaj około 15 cm od kolejnych sadzonek, jako że na pewno będą się one rozrastać. Kwiaty balkonowe i tarasowe wymagają częstszego podlewania niż rośliny sadzone w ogrodzie, ponieważ skrzynka nie jest ich naturalnym środowiskiem życia. W upalne dni jej ścianki będą się mocno nagrzewać, dlatego najlepiej podlewać je wczesnym rankiem i późnym wieczorem, stosując w tym celu wcześniej przygotowaną wodę.

Wskazówka

Do wody, którą podlewasz kwiaty, dodaj odpowiednią odżywkę, dzięki czemu będą one prezentowały się imponująco i staną się bardziej odporne na choroby.

Musisz pamiętać o usuwaniu na bieżąco przekwitłych kwiatów i przycinaniu zeschniętych pędów, aby rośliny mogły bujniej się rozkrzewić i kwitnąć jak najdłużej.

 

Taras w kwiatach

W celu stworzenia ogrodu na tarasie lub balkonie, musisz wybrać odpowiednie skrzynki i doniczki. Najczęściej na balkonach wykorzystywane są skrzynki z drewna lub wykonane z tworzyw sztucznych. Lepsze będą dla rozwoju roślin na balkon skrzynki drewniane, ale z uwagi na ich wyższą cenę, częściej stosowane są doniczki plastikowe, zawieszane na wysięgnikach lub stawiane bezpośrednio na zewnętrznych parapetach okien balkonowych. Skrzynki drewniane wyglądają estetycznie i są odporniejsze niż plastikowe odpowiedniki, na wpływ promieni słonecznych, szybko wysuszających ziemię.

Jeśli zamierzasz zasadzić drzewko w doniczce lub mały krzew na tarasie, powinieneś wybrać pojemnik o co najmniej 60 cm głębokości i 50 cm szerokości.

Wskazówka

Na dnie doniczek musisz wykonać otwory odprowadzające nadmiar wody i drenaż z kamyczków lub kermatyzu.

Wykorzystując na sadzenie roślin tarasowych skrzynki drewniane lub naczynia ceramiczne, możesz je wyłożyć folią ogrodniczą i wykonać w niej otwory. Chcąc uprawiać rośliny kwiatowe lub pnące na podłodze balkonowej, możesz zastosować donice i misy ceramiczne.

Wskazówka

Modne są również donice z technorattanu, z dodatkowym wkładem wewnętrznym likwidującym konieczność wykładania ich folią.

 

Ważne rady, czyli słowem podsumowania

Wybierając i sadząc kwiaty na balkonie czy kwiaty tarasowe, musisz mieć na uwadze nasłonecznienie miejsca nasadzeń oraz indywidualne wymagania takich roślin. Nie zapominaj o ich regularnym podlewaniu i nawożeniu. Piękne efekty gwarantowane! Żeby dowiedzieć się więcej przeczytaj inne interesujące poradniki o uprawie roślin ogrodowych!

Artykuł przygotowany przez: oogrodzie.pl
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się