Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
oczko wodne Jak przygotować system nawadniający do zimy
Zostań redaktorem!
Pergole w ogrodzie
dodał: oogrodzie.pl data: 08.03.2017

Drewniane konstrukcje w ogrodzie to podstawa małej architektury ogrodowej. Pełnią one przeróżne funkcje w naszych zielonych zakątkach:

- chronią przed słońcem,
- przedłużają nasze salony do ogrodu
-tworzą małe, kameralne wnętrza do posiedzenia
-stanowią konstrukcje do zwieszania hamaków lub huśtawek
- są podporami dla pnączy
- stanowią wejścia - bramki ogrodowe
-dzielą ogród na wnętrza
- skracają zbyt długie i wąskie przejścia ogrodowe
- tworzą salony lub kuchnie ogrodowe
- tworzą przesłony

W sklepach są dostępne na ogół sosna i świerk. Kupując takie drewno niewiele osób zwraca uwagę z jakiego fragmentu pnia jest ono wycięte. Od tego będzie zależało, jak bardzo nasza konstrukcja się poskręca. Tak się stanie jeśli kupimy drewno mokre, a konstrukcja będzie stała na słońcu. Jednak klienci na ogół zwracają uwagę tylko na cenę. Niewielu ma świadomość, że jeśli będzie tanio to drewno będzie takie jakie za niską cenę można kupić.

Polecam drewno z modrzewia suszone. Jest ono trudniej dostępne i droższe, ale prawdopodobnie lepiej się zachowa w warunkach naszego ogrodu. Zaletą jest też to, że nie będzie się z niego wysączała żywica.

Co możemy z takiego drewna zbudować. Może to być np. pergola zadaszająca nasłoneczniony taras. Jeśli postawimy taką konstrukcję przy drzwiach balkonowych, patrząc z wnętrza salonu będziemy mieli wrażenie, że mamy dwa razy większy salon. Konstrukcja taka ma wiele zalet. Możemy po niej puścić pnącze, posadzone u stóp tarasu, lub w odpowiednio dużych donicach na tarasie. Będziemy w lecie spędzali czas w półcieniu liści naszego pnącza, w zimie nie będzie nam ono zacieniało pomieszczenia.

Małe pergole, które stawiamy nad ścieżkami, aby nieco przesłonić to, co znajduje się dalej, stworzą atmosferę tajemniczości i uczynią ogród mniej rzeczywistym. Takie bramki są szczególnie dobrym rozwiązaniem, kiedy mamy długi i wąski pas ziemi między ścianą domu a ogrodzeniem. Na ogół nie wiadomo, co z nim zrobić, bo nikt tam nie spędza czasu, a jest on jedynie przejściem między frontową, a właściwą częścią ogrodu. Dwie takie pergole bardzo uatrakcyjnią to przejście, a wizualnie je skrócą dzieląc przestrzeń na mniejsze elementy.

Nieco większa drewniana pergola postawiona w odludnej części ogrodu kusi, żeby w niej odpocząć. Możemy powiesić w takiej konstrukcji hamak lub huśtawkę. Pamiętajmy jednak, że pergola z takim przeznaczeniem musi mieć zupełnie inną konstrukcję. Należy odpowiednio przemyśleć jej zakotwiczenie w gruncie, a także grubości poszczególnych drewnianych elementów i konstrukcję łączeń. Musi być bardzo stabilna i odporna na kołysanie hamakiem czy huśtawką. Ważne jest też w jakim gruncie ją mocujemy.

Artykuł przygotowany przez: oogrodzie.pl
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się