Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Czy warto inwestować w sztuczny trawnik?
Zostań redaktorem!
Pnącza do różnych zastosowań
dodał: oogrodzie.pl data: 08.03.2017

Pnącza to rośliny, które w naszych małych ogródkach powinny odgrywać coraz większą rolę. Wyspecjalizowane we wspinaniu się mogą zapewnić nam dużą powierzchnię zieloną nie zajmując miejsca. Tworząc zielone ściany prawie bez żadnego wysiłku. W zależności od tego w jaki sposób pnącze się wspina będzie potrzebowało naszej pomocy lub nie. Jeśli wspina się za pomocą korzonków przybyszowych będzie wrastało w tynk, a nawet w powłokę farby, czy w drewno albo w pień drzewa i w ten sposób wspinało się. Jeśli wspina się za pomocą wąsów czepnych, za pomocą ogonków liściowych lub owijając łodygi musimy zapewnić mu podporę, po której będzie się wspinać.

Wiele osób boi się sadzić pnącza przy domu. Największą obawę budzi zawilgocenie ścian. Jednak wbrew powszechnie panującej opinii pnącza osuszają ściany, oczywiście te, które spinają się korzonkami przybyszowymi czyli bluszcze, hortensje pnące, przywarki japońskie, miliny amerykańskie. Wspinając się po ścianie domu zapewniają nam ogromną powierzchnię wytwarzającą tlen, tuż przy naszych oknach.

Pnącza mogą służyć do wielu zadań:
- osłony nieatrakcyjnych elementów krajobrazu - głównie te szybko rosnące jak rdestówka Auberta
- rośliny pochłaniające zanieczyszczenie i dźwięki przy szlakach komunikacyjny, porastające panele akustyczne - winobluszcz
- zielone budowle porastając metalowe lub drewniane konstrukcje - bluszcz
-rozpięte na kratach dzielą przestrzeń tworząc parawany, zielone ściany, przesłony itp. - kokornak
- tworzą kwitnące cały sezon kompozycje wertykalne - róże pnące, powojniki
- tworzą sezonowo pachnące zadaszenia, parasole, bramki itp - glicynia kwiecista.

Niestety w naszym klimacie niewiele jest pnączy zimozielonych. Właściwie mamy tu do dyspozycji tylko bluszcz, za to w bardzo wielu odmianach, trzmielinę Fortuna, która jednak nie jest pnączem szybko rosnącym i wiciokrzew Henryjego, który jest dość nieodporny na przymrozki. Pnączem półzimozielonym jest akebia. Trzeba pamiętać, że pnącze porastające budynek wygląda nawet w zimie bardzo malowniczo, ukazując w stanie bezlistnym piękny wzór swoich łodyg wpiętych w ścianę domu.

Dużo większy wybór mamy jeśli chodzi o pnącza kwitnące. Przede wszystkim ogromna różnorodność powojników i róż, a ponad to glicynia, także w wielu odmianach, milin amerykański, rdestówka auberta, wiciokrzewy i hortensja pnąca oraz przywarka japońska. W tej grupie możemy wydzielić jeszcze pnącza które pachną upojnie jak glicynia, rdestówka, wiciokrzew pomorski, akebia, powojniki Paul Frages, Recta, mandżurski, wonny, południowy, winorośl pachnąca, a także liczne odmiany róż jak Compassion, Don Juan, Indigoletta.

Pnącza o jadalnych owocach to oczywiście winorośl, a także mniej popularne jak actinidia czyli tzw. małe kiwi, akebia z owocami o smaku melona, cytryniec z czerwonymi kuleczkami owoców z dużą zawartości witaminy C.

Planując konstrukcję na pnącza po której będą się one wspinały wiele lat, musimy zapoznać się z rozmiarami pnącza oraz szybkością przyrostu w sezonie, a także siłą zacisku pnącza. Pnącza takie jak dławisz czy glicynia rosną bardzo intensywnie. Owijając się wokół podpory mogą zdruzgotać kolumnę lub udusić drzewo wokół którego będą się wspinały, nie mówić już o tym, co mogą zrobić z naszymi rynnami. Niektóre pnącza będą miały nawet 4m przyrostu rocznego, dlatego konstrukcja pod nie musi wytrzymać taki ciężar, a jeśli mają rosnąć rozpięte na kratach, to weźmy pod uwagę, że będą funkcjonowały jak żagiel, który musi być bardzo dobrze zakotwiczony.

Artykuł przygotowany przez: oogrodzie.pl
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się