Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
oczko wodne Jak przygotować system nawadniający do zimy
Zostań redaktorem!
Rośliny ekspansywne - byliny i pnącza
dodał: oogrodzie.pl data: 08.03.2017

Nie ma niestety zwyczaju w naszych sklepach ogrodniczych zamieszczania przy roślinach opisu: ROŚLINA EKSPANSYWNA!!!. Świadomy ogrodnik zanim kupi nową roślinę do ogrodu sprawdza jakie warunki siedliskowe jej odpowiadają ale także jak roślina zachowuje się w ogrodzie:

-jak duża roślina rośnie i jak szybko,
-jaki rozwija system korzeniowy i jak szybko się rozrasta
-czy nie jest trująca, lub nie wytwarza substancji ograniczających wzrost innych roślin w jej sąsiedztwie
-czy nie wytwarza kwiatów owoców itp., które mogą zniszczyć, pobrudzić, zabarwić np. kostkę brukową, itd.

Spośród tych wszystkich informacji najważniejsze są jednak te o szybkości wzrostu rośliny i jej ekspansywności. Rośliny ekspansywne rozrastają się podziemnymi kłączami lub rozłogami albo rozsiewają bardzo intensywnie. Spotykamy je zarówno w grupie bylin, pnączy, krzewów jak i drzew. Jeśli kupujemy je świadomie i ich zadaniem ma być właśnie zadarnienie dużej powierzchni lub zarośnięcie jakiejś przestrzeni to wystarczy ograniczyć możliwość rozrastania się korzeni poza obszar przewidziany dla nich. Jeśli jednak sadzimy taka roślinę nieświadomi jej możliwości możemy już w następnym roku napotkać ją w każdym zakamarku ogrodu i zacząć walkę, która może trwać latami.

Jakie więc rośliny można umieścić na naszej liście ekspansywnych:

Byliny:

podagrycznik pospolity to delikatna roślinka, która niezwykle szybko pochłonie wszystkie rabaty w naszym ogrodzie. Nawet maleńki kawałek jej korzenia spowoduje, że wyrośnie w nowym miejscu. Zwróćmy więc uwagę obdarowując przyjaciół roślinami z naszego ogrodu, żeby nie obdarować ich przy okazji takim nieproszonym gościem.
Inne to konwalia majowa, tojeść rozesłana, pstrolistka sercowata, nawłoć kanadyjska (chociaż patrząc na jej łany porastające nieużytki trudno uwierzyć, żeby ktoś zdecydował się posadzić ją w ogrodzie), poziomówka, wydmuchrzyca piaskowa, piaskownica, mozga trzcinowata, bambusy, mięta.

Mamy kilka możliwości ograniczenia ich rozrostu. Możemy po prostu posadzić je w donicach lub pojemnikach. pamiętajmy jednak, że np. mięta potrafi przerosnąć przez dziurkę w doniczce, albo wyjść górą doniczki i rozrosnąć się po całym ogrodzie. Te które mają krótkie płytko osadzone korzenie wystarczy posadzić np., w donicach lub wiadrach bez dna. Możemy też zastosować bariery dla korzeni.

Pnącza:

Winobluszcz - rozrasta się nie tylko odrostami korzeniowymi ale rozsiewa równie intensywnie. Dodatkowo, aby wspinać się nie potrzebuje żadnych podpór, pomaga sobie zarówno wąsami czepnymi jak i korzonkami przybyszowymi. Dokonuje zarówno ekspansji poziomej jak i pionowej. Potrafi tak zarosnąć drzewo, że straci ono zupełnie możliwość wzrostu. Inne drapieżne pnącza to fallopia, bluszcz czy dławisz, który jak sama nazwa wskazuje potrafi zadusić roślinę przy której go posadzono.

Artykuł przygotowany przez: oogrodzie.pl
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się