Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
oczko wodne Jak przygotować system nawadniający do zimy
Zostań redaktorem!
Rośliny ekspansywne - krzewy i drzewa
dodał: oogrodzie.pl data: 08.03.2017

Moi sąsiedzi sadzą w swoim dość dużym ogrodzie rośliny w zupełnie nieprzemyślany sposób. Jest to dość zaskakujące, bo mieli już kilka "wpadek", ale zupełnie niczego ich to nie nauczyło. Jest to w ogóle ogród pod tytułem jak spowodować żeby wszyscy sąsiedzi nas nie lubili. Za domem, gdzie mają cień i zrobili sobie rupieciarnię 4m od okien moich drugich sąsiadów. Teraz mają oni taras z widokiem na śmietnik i próbują już dwa lata obsadzić tak ogrodzenie, żeby nie musieć na niego patrzeć i nie ograniczyć sobie przestrzeni do jakiegoś abstrakcyjnego minimum.

W rok po tym jak zaczęli zajmować się ogrodem posadzili przy moim ogrodzeniu sumaka octowca, tawlinę jarzębolistna i lilaka czyli pospolity bez. Sumak rósł dwa lata spokojnie, ale chyba przy okazji sadzenia kolejnych roślin poruszyli jego system korzeniowy. Poczuł sie zagrożony i wtedy pokazał co potrafi. Przez dwa kolejne lata wszyscy, łącznie z winowajcami usuwali sumaki ze swoich działek. Wreszcie dali za wygrana i wykopali go w całości. Żeby usunąć ich lilaka z mojego ogrodu wkopałam pionowo betonowe krawężniki między naszymi działkami. Tawlina rośnie u mnie bujniej niż u nich, jak tylko spuszczę ją z oczu. Inne krzewy ,na które musimy uważać to:

Rokitnik pospolity, który oprócz odrostów ma śliczne srebrzyste liście i owoce bardzo zasobne w witaminę C.
Złotlin japoński ze ślicznymi żółtymi kwiatuszkami u odmiany Pleniflora.
Śliwa tarnina, śnieguliczki, tawuła menziesa, migdałek, róże pomarszona i gęstokolczasta oraz dereń rozłogowy, który rozrasta się za pomocą ukorzeniających się pędów. Równie zaborcze są krzewy owocowe jak jeżyny czy maliny.

Drzewa, które mogą przysporzyć nam problemów w ogrodzie to rosnące za płotem robinie. Jeśli ich odrosty korzeniowe przedrą się do naszego ogrodu mogą wyrosnąć w każdym miejscu i naprawdę trudno je usunąć. Bożodrzew gruczołkowaty i aralia wyniosła są rzadko spotykane w naszych ogrodach. Błyskawicznie rozsiewają się też topole i brzozy ich na szczęście łatwo się pozbyć.

Jeśli nie chcemy intruzów zza ogrodzenia nie oszczędzajmy na krawężnikach nawet takich głębiej wkopanych. Możemy stosować też bariery dla korzeni. W najgorszych przypadkach od nieproszonego gościa mogą nas uwolnić środki kontaktowe niszczące rośliny, z którymi się zetkną lub systemiczne, niszczące także roślinę mateczną.

Pamiętajmy, że to co w jednym przypadku jest postrzegane jako wada rośliny, w innych przypadkach jest zaletą. Odmiany powstają, aby zaspokoić różne potrzeby także, aby pokrywać duże przestrzenie, czy tworzyć żywopłoty. W takich przypadkach odrosty są bardzo pożądaną cechą. To od nas zależy co kupujemy do naszego ogrodu i tylko świadomy wybór uchroni nas przed roślinami, które zarosną nam każdy kawałek ziemi.

Artykuł przygotowany przez: oogrodzie.pl
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się