Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
oczko wodne Jak przygotować system nawadniający do zimy
Zostań redaktorem!
Rośliny przyciągające motyle
dodał: oogrodzie.pl data: 08.03.2017

Lubimy kiedy nasz ogród żyje. Siedzimy sobie na tarasie, albo na ławeczce pod ulubionym drzewem i obserwujemy to ogrodowe życie. Tu pszczoła zakrada się do wnętrza kielicha kwiatowego, tam dzięcioł ostukuje drzewo rosnące za płotem, żaba wskoczyła do sadzawki, a nad rabatą u sąsiada unosi się chmara motyli. No właśnie. Chociaż w naszym ogrodzie też kwitną kwiaty, jakoś rzadko który motyl przylatuje do nas. Co więc przyciąga motyle?

Motyle są jednymi z najpiękniejszych stworzeń świata. Ich delikatność, barwy, wzory skrzydeł fascynują nas i wprawiają w podziw.

"Szczęście jest jak motyl, kiedy usiłujesz je złapać zawsze wymyka ci się z rąk. Ale jeśli cichutko usiądziesz, to może samo do ciebie przyleci." - Nathaniel Hawthorne

To jak przywabić to szczęście:)

Pierwsze motyle, przy sprzyjającej pogodzie, możemy zobaczyć juz pod koniec marca. Niewiele wtedy jest pokarmu. Będą się żywiły nektarem roślin cebulowych np. krokusów. Niektóre z nich potrafią skorzystać z soku drzew lub resztek organicznych. Na pewno możemy je dokarmiać owocami, a których motyle bardzo lubią jabłka. Najbardziej żarłoczną formą motyla jest gąsienica. Potrzebuje ona konkretnych roślin żywicielskich, które będzie mogła objeść z liści do zera. Jeśli mamy takie miejsce w ogrodzie, które możemy przeznaczyć na paśnik dla motyli zostawmy tam trochę pokrzyw i niekoszonej łąki, a na pewno zestaw motyli odwiedzających nasz ogród się powiększy. Gąsienice oprócz pokrzyw lubią chmiel, liście drzew i krzewów owocowych oraz wierzby, a także szakłak czy fiołki. Wszystko zależy od tego, jakie gatunki motyli chcielibyśmy mieć w ogrodzie.

Formy dorosłe motyli będą szukały roślin, których nektar będą mogły wyssać swoimi długimi trąbkami. Ich ulubioną rośliną jest omżyn, czyli budleja Davida. Krzew dość wrażliwy na przymrozki. Zależnie od odmiany dorastający od 0,5 do 2,5m wysokości. Kwitnie kiściami białych, różowych, purpurowych lub fioletowych kwiatów. Popularnie zwany motylim krzewem przywabia nieraz kilkadziesiąt motyli w jedno miejsce.

Planując rabatę dla motyli pamiętajmy o zapewnieniu jej ciągłości kwitnienia. Możemy posadzić takie rośliny jak krokusy, pierwiosnki, cebulice, zawilce, wieczornik damski, goździki, jeżówkę, budleje, lilaki, jaśminowca, ligustr, trojeść, nachyłek, sadziec konopiasty, lawendę, miętę, szałwię, lebiodkę, kocimiętkę, floks wiechowaty, liatrę kłosową, pysznogłówki, barbulę, drakiew kaukaską, rudbekie, a także rośliny jednoroczne jak werbeny, helipotrop, aksamitki czy cynie.

Jeśli chcemy mieć motyle w ogrodzie pamiętajmy, że wszelkie owadobójcze środki ochrony roślin zabijają także motyle. Zastanówmy się nad ogrodem ekologicznym, przyjaznym tym pięknym stworzeniom. Także na zimę powinniśmy im stworzyć warunki do przetrwania i nie wygrabiać liści z ogrodu. Wszystkie powinny zostać na swoim miejscu stanowiąc kryjówkę dla motyli i innych pożytecznych organizmów. Zostawmy im też sterty patyczków czy desek, żeby mogły w nich spędzić zimę.

Artykuł przygotowany przez: oogrodzie.pl
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się