Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Wrzosy przed domem Wrzosy
Zostań redaktorem!
Zakładanie trawnika - cz.1 warunki w ogrodzie
dodał: oogrodzie.pl data: 08.03.2017

Trawnik znajduj się niemal w każdym ogrodzie. Pełni tam różne funkcje. Niektórzy właściciel ogrodów wyobrażają sobie ogród jako ogromny trawnik otoczony tylko iglakami lub wąską rabatą. Ma to swoje uzasadnienie. Trawnik pełni bardzo ważną rolę w ogrodzie. Reguluje temperaturę i wilgotność, zatrzymuje kurz, jest miejscem zabaw , uspokaja krajobraz, wypełnia miejsca między rabatami, stanowi element komunikacyjny w ogrodzie itd.

Jeśli marzymy o trawniku jak z obrazków z angielskimi rezydencjami musimy nastawić się, że będzie nas kosztował, albo wiele czasu i pracy, albo pieniędzy. Dla wielu osób, które chcą założyć trawnik najważniejsze jest, żeby kosztował jak najmniej. Nie biorą pod uwagę, że trawnik to żywe rośliny, które w niesprzyjających warunkach nie będą właściwie się rozwijały. Zupełnie nie interesują się tym na jakiej glebie będzie trawnik zakładany i jak bardzo jej charakterystyka odbiega od tego czego trawnik potrzebuje.

Otóż trawnik ma swoje wymagania i jeśli ich nie spełnimy to szybciej lub wolniej nastąpi jego degradacja. Decydując się więc na trawnik zastanówmy się chwilę, czy chcemy się skazać na ciągłą czaso- i pracochłonną walkę o trawę, czy inwestycję tą wykonać teraz, we właściwej kolejności, a potem tylko zajmować się pielęgnacją trawnika.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze miejsca pod trawnik.
- dostęp słońca - najlepsze są miejsca gdzie słońce dociera przez około 6 godzin dziennie z tym, że idealny jest rozkład słońce rano, cień popołudniu, ze względu na proces fotosyntezy, który właśnie rano przebiega intensywnie. Jeśli nie zapewnimy trawie odpowiedniej ilości słońca, to nawet mieszanki na tereny zacienione po roku zaczną robić się coraz rzadsze, umożliwiając wejściu mchu lub chwastów, lub po prostu ukazując gołą ziemię. Taka sytuacja sprzyja też rozwojowi chorób grzybowych, które uszkadzają trawnik.

- gleba - to najbardziej dyskusyjna sprawa, zakładaliśmy już trawniki na białej glinie, którą samochód wylał nam do ogrodu, a ona zastygła na skałę i na piachu, prawie takim jak na plaży, trawniki te nie mają szans na przetrwanie. Powstają na ogół przez źle pojętą chęć oszczędzenia przy budowie ogrodu. Nie tylko należy sprawdzić jaka jest gleba w ogrodzie, ale taż wziąć szpadel i dokonać kilku wykopów, żeby zorientować się co np. deweloper zostawił po sobie w ziemi. Mogą to być różne rzeczy od wylanej z betoniarki resztki betonu czy smoły przez folie, głazy, styropian, zwykłe śmieci, gruz, pręty metalowe itp. Wszystko to powinno zostać usunięte. Jeśli gleba jest bardzo zanieczyszczona bezpieczniej kopać ją ręcznie ewentualnie glebogryzarką, uważając, aby nie uszkodzić maszyny. Najlepsza gleba pod trawnik to piasek gliniasty o odpowiedniej zawartości próchnicy, możemy założyć trawnik na glinie piaszczystej, ale ta będzie wymagała już odpowiedniej pielęgnacji, dlatego lepiej przed założeniem trawnika wymieszać ją z kompostem, aby poprawić skład i strukturę.

Generalnie do gleby piaszczystej dodajemy glebę cięższą, a gleby gliniaste wzbogacamy próchnicą i piaskiem. Musimy także sprawdzić pH gleby. Trawnik wymaga gleby lekko kwaśnej o pH 6-7. Możemy podwyższyć pH wapnując glebę, lub je obniżyć używając nawozu zakwaszającego glebę. Będziemy musieli te zabiegi powtarzać co roku. Można także wykonać analizę chemiczną gleby, aby określić skład podstawowych mikroelementów i zaplanować odpowiednie nawożenie trawnika. Stosunek azotu, potasu i fosforu powinien się kształtować 3:1:2,5.

Artykuł przygotowany przez: oogrodzie.pl
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się