Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Czy warto inwestować w sztuczny trawnik?
Zostań redaktorem!
Zakładanie trawnika cz.2
dodał: oogrodzie.pl data: 08.03.2017

Wiele osób marzy o trawniku, który zajmowałby większą cześć ogrodu. Są też tacy, którzy chcieliby mieć trawnik w każdym zakamarku ogrodu. Jeśli już określiliśmy na jakiej glebie będziemy zakładali trawnik należy przeanalizować jak, zgodnie z projektem, będzie wyglądało nasłonecznienie terenu pod trawnik.

Nie ma co się oszukiwać, jeśli będziemy zakładali trawnik w ciemnych wilgotnych miejscach, na pewno wygra z nim mech. Dlatego lepiej od razu przeznaczyć to miejsce na ogród mchu, a trawnik założyć tam, gdzie warunki siedliskowe dają trawnikowi szansę rozwoju.

Oczywiście możemy nastawić się, że będziemy mieli trawnik za wszelką cenę także w miejscach mocno zacienionych, ale pamiętajmy, że to ciągła walka. Aeracja, wertykulacja, odkwaszanie podłoża nawozy przeciwko mchowi, dosiewanie mieszanek trawy na miejsca zacienione i prawie żadnych efektów, za to włożone mnóstwo pracy i pieniędzy.

Drugie miejsce, gdzie nie ma sensu zakładać trawników, to place pod dużymi drzewami. Nie tylko ze względu na cień, ale także system korzeniowy drzew, który zabiera wodę i składniki odżywcze, opadające liście, które przykrywają szczelnie trawnik i powodują jego gnicie oraz substancje wydzielane przez niektóre drzewa utrudniające rozwój innych roślin pod ich koronami.

Po drzewami możemy posadzić wiele roślin okrywowych, które nie będą potrzebowały tyle słońca co trawa, a ich systemy korzeniowe radzą sobie nawet w warunkach silnej konkurencji.

Należy unikać zakładania trawnika tuż pod krzewami i innymi drobniejszymi roślinami. Każda roślina czy wyspa roślin powinna mieć na trawniku swoje wydzielone miejsce odgrodzone od trawnika obrzeżami trawnikowymi, które możemy kupić gotowe lub zrobić samodzielnie. Obrzeża powinny być wkopane w ziemię na głębokość systemu korzeniowego trawy, dzięki temu będą zapobiegały przerastaniu korzeni traw na sąsiadujące z trawnikiem rabaty. Z drugiej strony będą powstrzymywały materiał, którym będą wyściółkowane rabaty do przesypywania się na trawnik. Jeśli chcemy sami zrobić obrzeża możemy wykorzystać kamienie, cegły z rozbiórki, stare talarze lub inne naczynia itp. Dzięki wyraźnemu oddzieleniu trawnika od roślin będziemy mogli łatwiej dbać o trawnik nie narażając przy tym innych roślin na uszkodzenia przez kosiarkę, grabie czy wertykulator. Łatwiej będzie nam też ustawić system nawadniający podlewający trawnik tak, aby nie lał po liściach innych roślin.

Zakładając trawnik należy unikać tworzenia malutkich fragmentów trawnika, szczególnie otoczonych nawierzchniami nagrzewającymi się. Takie miejsca często funkcjonują bez nawadniania i zamiast trawnika są pokryte suchą glebą i kilkoma chwastami ruderalnymi, które jako jedyne dają radę tam rosnąć. Takie błędy projektowe należy korygować już na etapie projektu. Zamiast zakładania trawnika w miejscach o małych powierzchniach lub trudno dostępnych lepiej wysypać je po prostu żwirem lub korą albo ułożyć na nich jakąś nawierzchnię, np. ozdobną z kamieni lub rozetę z gotowych płyt betonowych. Można też postawić, nawet drobną rzeźbę ogrodową, czy ławeczkę, tworząc przyjemny zakątek, albo po prostu posadzić większą roślinę.

Należy także zwrócić uwagę, czy planowany trawnik nie dochodzi do budynków, tarasów , oczek wodnych, czy schodów oraz innych elementów małej architektury, do których nie będzie mogła podjechać kosiarka. Wzdłuż takich elementów należy zostawić pasek wysypany żwirem, pas z kostki brukowej, lub zabezpieczony w inny sposób przed chwastami, a umożliwiający poprowadzenie po nim kółka kosiarki, aby wygodnie skosić trawnik.

Artykuł przygotowany przez: oogrodzie.pl
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się