Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Wrzosy przed domem Wrzosy
Zostań redaktorem!
Zakładanie trawnika cz.3
dodał: oogrodzie.pl data: 08.03.2017

Jeśli mamy już dokładnie zaplanowane, gdzie w naszym ogrodzie znajdzie się trawnik pora przygotować glebę na wysiew traw lub rozłożenie trawnika z rolki.

Wiele osób staje przed dylematem czy lepiej siać, czy lepiej rozkładać gotowe zielone dywaniki. Funkcjonuje też wiele mitów na temat jednej i drugiej metody. Główną różnicą jest efekt, w jednym przypadku natychmiastowy, w drugim powolny i nie zawsze taki jak oczekiwaliśmy. Natomiast to, jak dalej trawa będzie się zachowywała zależy od wielu czynników, z których większość omówiłam w dwóch poprzednich częściach artykuły. Pozostałe to nawodnienie, sposób pielęgnacji oraz eksploatacji trawnika.

Każdy trawnik powinien być podlewany, dlatego najlepszym sposobem jest założenie systemu nawadniającego, który robi to za nas. Jednak programując system musimy zastanowić się nad kilkoma rzeczami, które powinny wpływać na podlewanie.

Po pierwsze jak bardzo przepuszczalna jest gleba, na której zakładamy trawnik. Przy czym nie chodzi tu o cienką warstwę gleby, którą często rozkładamy pod trawnik, a o głębsze warstwy, które umożliwiają lub nie odpływ wody. Trawnik powinien mieć podłoże przepuszczalne. Stojąca woda będzie powodowała w okresach deszczowych, że nie będzie zachodziła w glebie wymiana gazowa, a korzenie traw będą gniły i na trawniku będą się pojawiały "łyse" miejsca. Niestety niewiele tu będzie można zrobić bez niszczenia istniejącego już trawnika, dlatego należy problem przemyśleć wcześniej. Jeśli gleba jest rzeczywiście gliniasta należy po prostu zrobić drenaż. Jest to sposób prosty i pewny. Dodatkowo podłoże powinno zostać wymieszane np. z piaskiem lub materiałem syntetycznym służącym do rozluźnienie struktury gleby. W takiej sytuacji system nawadniający należy ustawić tak, aby woda z poprzedniego podlewania miała czas wsiąknąć w podłoże zanim podlejemy kolejny raz.

Równie niekorzystną sytuację mamy wtedy, kiedy podłoże jest zbyt przepuszczalne i woda od razu przesiąka w głębsze warstwy zostawiając wierzchnią warstwę, w której znajdują się korzenie traw, od razu suchą. W takiej sytuacji glebę należy wzbogacić zarówno domieszką gliny jak i kompostu. Poprawi to strukturę gleby i zwiększy jej zdolności absorbcyjne. Na takiej glebie będziemy musieli podlewać częściej, ale dodanie domieszek do gleby spowoduje, że wilgoć będzie zatrzymywana na dłużej i trawnik będzie mógł korzystać z dostarczanej wody.

Trzeba pamięta

, żeby nie dodawać jako domieszki torfu. Jeśli już, to musi być to torf odkwaszony, nie wpływający na pH podłoża, a jedynie wpływający na strukturę gleby. Jednak zdecydowanie lepszą domieszką jest kompost.

Przed założeniem trawnika oczywiści musimy starannie odchwaścić podłoże, a szczególnie pozbyć się wszelki kłączy np. perzu. które należy wyciągnąć z ziemi ręcznie, nie przerywając poszczególnych korzeni. Pamiętajmy, że wszelkie chwasty z korzeniami palowymi jak np. mniszek lekarski odrosną z każdego kawałeczka korzenia, który nam się urwie podczas usuwania chwastów i zostanie w glebie. Ziemia musi być starannie przekopana i wszelkie korzenie, kłącza czy rozłogi muszą zostać usunięte. Możemy ewentualnie użyć preparatów chemicznych, kiedy chwasty będą w pełnym wzroście.

Należy też zwrócić uwagę na owady i ich formy rozwojowe, które mogą znajdować się w glebie.

Jeśli zdecydujemy się na wybranie istniejącej gleby i nawiezienie nowej, pamiętajmy, że musi mieć ona czas na to, żeby osiąść zanim zaczniemy wysiewać czy rozkładać trawnik. Dlatego najlepiej jest rozłożyć ową ziemię na jesieni, a zakładaniem trawnika zająć się na wiosnę.

Artykuł przygotowany przez: oogrodzie.pl
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się