Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Wrzosy przed domem Wrzosy
Zostań redaktorem!
Zakładanie trawnika cz.4
dodał: oogrodzie.pl data: 08.03.2017

Decyzja czy mamy wysiać trawnik w naszym ogrodzie czy położyć trawnik z rolki wcale nie jest łatwa.

Wiele osób uważa, że trawnik z rolki jest słabszy, choć nie mogę znaleźć uzasadnienia takich opinii.

Rozpatrzmy więc wady i zalety obydwóch wersji trawnika.

Trawnik z siewu wymaga staranniejszego przygotowania podłoża.
Kiedy wysiejemy nasiona traw, równocześnie z nimi będą kiełkowały nasiona chwastów, które będą w istniejącym podłożu lub, które wiatr będzie nawiewał cały czas z sąsiednich ogrodów. Dlatego, żeby zminimalizować ilość chwastów powinniśmy uży

ziemi pod trawnik przesiewanej i najlepiej wyparzonej. Taka ziemia będzie droższa, jednak będziemy się cieszyć trawnikiem, a nie chwastnikiem. Oczywiście nie mamy wpływu na to, co się wysieje równocześnie z naszym trawnikiem, dlatego możemy na bieżąco po prostu pielić trawnik podczas kiełkowania nasion. Możemy też po rozłożeniu ziemi pod trawnik poczekać dwa tygodnie i dać wzejść nasionom chwastów, które są w ziemi i wtedy je opielić wyciągając z całym systemem korzeniowym każdego dwuliściennego gościa. Dopiero wtedy wysiać nasz trawnik.

Kiedy kładziemy trawnik z rolki jego system korzeniowy jest już rozwinięty, tworzy więc też, do pewnego stopnia, barierę dla rozwoju chwastów zarówno tych, których nasiona są w glebie, jak i tych których nasiona przyniesie wiatr.

Trawnik z siewy wymaga grubszej warstwy ziemi pod trawnik.
Przy większych trawnikach koszt nawiezienia ziemi może stanowić niebagatelny wydatek. Trzeba pamiętać że trawnik z rolki, który jest na warstwie podłoża od 3-5cm ma już ten koszt wliczony. Warstwa ziemi pod trawnik powinna mieć w sumie grubość chociaż 15-20cm. Jeśli mamy trawnik o powierzchni 100m2 i chcemy założyć trawnik z siewu powinniśmy zamówić około 10m3 ziemi pod trawnik czyli jakieś 16t. i tyle samo wywieźć, aby zrobić miejsce na ziemię urodzajną. Nie trzeba jednak wpadać w przesadę. Trawnik nie potrzebuje ziemi zbyt urodzajnej i dlatego nieraz wystarczy tylko dodanie domieszki odpowiedniego składnika poprawiającego lub wzbogacającego strukturę gleby już istniejącej.

Na trawnik z siewu musimy poczekać.
Ponieważ nasiona traw muszą mieć odpowiednie warunki do kiełkowania powinniśmy myśleć o siewie dopiero około połowy maja. Młode siewki będą wrażliwe na przymrozki, dlatego wysiewamy nasiona, kiedy prawdopodobieństwo porannych mrozków jest znikome. Jednak do czasu wzejścia trawy nie wolno po niej chodzić, a tym bardziej biegać lub wypuszczać na trawnik psa. Nie tylko trawa byłaby niszczona, ale odsłonięta ziemia będzie podatna na tworzenie się w niej nierówności, nie mówiąc o wnoszeniu błota do domu. Przy dobrych warunkach trawnik kosimy po około 3 tygodniach i wtedy możemy go zacząć użytkować. Jeśli pojawią się chwasty należy je po prostu kosić, albo usuwać łopatką do korzeni. Pamiętajmy, że niektóre z chwastów mają ogromne zdolności adaptacyjne jak np. koniczyna, na którą jedyną metodą pozbycia jest wykopanie całego placu nią zarośniętego i wysianie w tym miejscu trawy.

Trawnik z rolki zaczyna funkcjonować jako trawnik od razu po położeniu. I to jest jego największa przewaga. W czasie użytkowania zachowuje się tak samo jak trawnik z siewu pod warunkiem, że ten, który wysialiśmy jest równie gęsty i zielony jak trawnik z rolki.

Artykuł przygotowany przez: oogrodzie.pl
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się