Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
oczko wodne Jak przygotować system nawadniający do zimy
Zostań redaktorem!
Jak przygotować trawnik do zimy
dodał: Marcin Musur data: 07.01.2013

Jak przygotować trawnik do zimy?

Trawnik to jedna z największych atrakcji w ogrodzie. Korzystamy z niego i cieszy nas przez cały sezon. Wbrew pozorom, jest jednak obszarem wymagającym największej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Musimy go regularnie kosić, podlewać, nawozić, odchwaszczać, wertykulować, czyli dbać przez cały sezon. 

Musimy także pod koniec sezonu zadbać by bez uszkodzeń przetrwał zimę i od wiosny znów nam służył. Do końca sierpnia należy zaprzestać nawożenia azotowego aby nie stworzyć korzystnych warunków do rozwoju pleśni śniegowej na przedwiośniu. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób trawnika. Objawia się brunatnymi plamami w darni wielkości 15 - 20 cm. Tworzą się nieregularne place zamarłych traw.

Bezpośrednim sprawcą tej choroby jest najczęściej grzyb Microdochium nivale. Porażona darń trudno się regeneruje i może powstać konieczność założenia trawnika od nowa.

Zapobieganiu tej chorobie służą jesienne zabiegi na trawniku. W październiku stosujemy nawożenie nawozem jesiennym. Nawóz ten wzmacnia odporność traw, a nie powoduje ich gwałtownego wzrostu. Pod koniec października, lub na początku listopada odłączamy i zabezpieczamy system nawadniający. Niskie temperatury ograniczają parowanie, spada zapotrzebowanie na wodę i rośliny zaczynają przechodzić w stan spoczynku zimowego, co objawia się zahamowaniem wzrostu. I tu rodzi się kolejne pytanie. Kiedy wykonać ostatnie koszenie. Jest to zwykle koniec października lub początek listopada. Wysokość trawy pozostawionej na zimę powinna wynosić 4-5 cm. Wyższa trawa położy się pod śniegiem i w większym stopniu zagrożą jej choroby grzybowe. Niższa będzie bardziej podatna na przemarzanie i wysychanie. 

Od początku jesieni trzeba regularnie wygrabiać z trawnika opadające liście. Zalegająca warstwa liści pozbawia trawy dostępu do światła powietrza i wody. Krótko mówiąc pozbawia je warunków do życia. Rozkładające się liście stwarzają doskonałe warunki do rozwoju czynników chorobotwórczych, które przyspieszą obumieranie traw. Nie można dopuścić do dłuższego pozostawienia liści na trawniku. Należy to robić w suche dni, kiedy liście są lekkie i się nie kleją. Jest wiele narzędzi, które ułatwią nam to zadanie.

Najprostsze są lekkie grabie z tworzywa sztucznego. Im lżejsze grabie, tym mniej wysiłku musimy włożyć w pracę. Przy większych powierzchniach warto zaopatrzyć się w specjalne odkurzacze lub dmuchawy do liści. Odkurzacze rozdrabniają liście i zbierają je do worka. Dmuchawy przesuwają liście strumieniem powietrza w wybrane przez nas miejsce. Istnieją takie urządzenia spalinowe i elektryczne. Wygodnym sposobem jest użycie kosiarki z koszem. Podnosimy podwozie tak, by nóż nie kosił przygotowanej do zimy trawy i objeżdżamy trawnik. Pęd noża wsysa liście do kosza, które po drodze są rozdrabniane. 

A co zrobić z liśćmi?

Można je przekompostować, szczególnie rozdrobnione, szybciej ulegną temu procesowi. Można ich użyć do ściółkowania, na czas zimy, roślin ozdobnych. Można wreszcie zebrać je w worki, dowiedzieć się kiedy np. Urząd Dzielnicy organizuje zbiórkę liści i skorzystać z tej akcji.

Kiedy przyjdzie prawdziwa, śnieżna zima należy pamiętać, by nie składować hałd śniegu na trawniku i go nie udeptywać. Długo topniejący śnieg przyczynia się do powstawania ubytków w trawniku. Jeżeli jesienią i zimą zastosujemy powyższe wskazówki, to wiosną będziemy się cieszyć zieloną, zdrową murawą.

 

Artykuł przygotowany przez: Marcin Musur
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się