Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
oczko wodne Jak przygotować system nawadniający do zimy
Zostań redaktorem!
Jak przygotować oczko wodne do zimy
dodał: Marcin Musur data: 07.01.2013

Przygotowanie oczka wodnego do zimy.

Oczka wodne należą do najatrakcyjniejszych elementów architektury ogrodowej.
Wymagają jednak trochę zabiegów pielęgnacyjnych. By cieszyć się czystą wodą i jednocześnie, bujnym życiem biologicznym, trzeba stworzyć odpowiednie warunki.

Zwykle pomagają nam w tym pompy, filtry, lampy UV. Producenci zazwyczaj zalecają, aby te urządzenia demontować przed zimą. Jeżeli chcemy mieć pewność ich niezawodnego działania to stosujmy się do tych zaleceń. Często pompy pozostawiane na zimę w oczku działają przez lata, ale znam przypadki, że wiosną trzeba było kupować nowe.

Oczko wodne powinno być tak skonstruowane, że zamarzająca woda nie uszkadza go. Jeśli mamy podejrzenia, że mróz może rozeprzeć i uszkodzić ściany zbiornika, to należy go opróżnić i zabezpieczyć przed gromadzeniem się wody opadowej. Dotyczy to przede wszystkim zbiorników o pionowych ścianach, wystających ponad powierzchnię ziemi.

Ryby w oczku wodnym podczas Zimy.

Jedną z głównych atrakcji oczek wodnych są ryby. Aby przetrwały zimę trzeba spełnić kilka warunków. Zbiornik musi mieć głębokość ponad 1,2 m. Musimy zapewnić tlen zimującym zwierzętom. Głębokość nie jest, jakby się wydawało, rzeczą niezmienną. Gromadzące się osady, rozrastające się kłącza roślin powodują spłycanie. Przed zimą trzeba to sprawdzić i usunąć nadmiar mułu. Można to zrobić z pomocą specjalnego „odkurzacza”.

Usuwamy też obumarłe liście roślin. Nie należy usuwać całkowicie mułu, gdyż zimują w nim ryby. Podstawową sprawą jest dostarczenie powietrza do wody. Można to robić różnymi sposobami. Wykuwanie przerębla jest metodą prostą, choć męczącą. Wstrząsy i hałas z tym związane mają negatywny wpływ na zdrowie ryb. Praktyczniejszym sposobem jest zastosowanie specjalnych grzałek i napowietrzaczy, które to urządzenia nie dopuszczają do zamarzania wody i zapewniają dostęp powietrza. Napowietrzacze pompują pod wodę powietrze, a ciągły ruch „bąbelków” utrudnia zamarzane i jednocześnie woda jest natleniana.

Pływające grzałki nie pozwalają wodzie zamarzać. Napowietrzacz powinien pracować w „ruchu ciągłym”, na szczęście nie jest energochłonny. Z grzałki korzystamy w miarę potrzeb, gdy przerębel zaczyna pokrywać się lodem. Istotną sprawą jest niedopuszczenie do gromadzenia się opadających liści w naszym oczku wodnym. Tutaj nam z pomocą przychodzi siatka o drobnych oczkach, którą rozpinamy nad taflą wody i mocujemy dużymi gwoździami lub kołkami. Możemy ją pozostawić do wiosny, lub zdjąć po opadnięciu wszystkich liści.

Prawidłowo zabezpieczone oczko przetrwa najgorsze mrozy i pozwoli nam cieszyć się nim i jego mieszkańcami przez wiele lat.

Artykuł przygotowany przez: Marcin Musur
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się