Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Szybkie i proste w obsłudze oprogramowanie do projektowania ogrodów
Zostań redaktorem!
Jak przygotować rośliny do zimy
dodał: Marcin Musur data: 07.01.2013

Przygotowanie roślin do zimy

Zima coraz bliżej, pora pomyśleć o przygotowaniu do niej naszych roślin ogrodowych. Oczywiście nie wszystkie wymagają specjalnych przygotowań. Większość roślin naszych ogrodów to gatunki rodzime i pochodzące z naszej strefy klimatycznej. Jednak dużo pięknych i często spotykanych roślin, szczególnie w młodym wieku, wymaga ochrony przed mroźnymi wiatrami czy zdradliwym zimowym słońcem. Osobną grupę stanowią rośliny, które należy przechowywać przez zimę w pomieszczeniach o temperaturze 5 - 15 C.

To przede wszystkim popularne dalie. Po pierwszych przymrozkach ucinamy część nadziemną na wysokości 15 cm, a podziemne bulwiaste korzenie przenosimy do przechowalni. Podobnie postępujemy z kanna, czyli paciorecznikiem czy trawą pampasową.

Do chłodnych, ale widnych pomieszczeń należy przenieść ozdobne rośliny tarasowe, jak ułanka, czyli fuksja, passiflora, bugenwilla, sundewilla czy ozdobne bielunie. Pozostałe w ogrodzie wrażliwe rośliny możemy zabezpieczyć na kilka sposobów.

Jak zabezpieczyć krzewy?

Niskie krzewy i krzewinki, jak wrzosy, wrzośce, hebe, kalmie, skimmie czy azalie japońskie można okryć gałązkami świerkowymi. Gałązki świerkowe lub inne z drzew iglastych, zimozielonych, bardzo dobrze osłaniają rośliny, a jednocześnie przepuszczają powietrze i nie gnieżdżą się pod nimi gryzonie. Jeżeli jesienią przycinamy z powodów sanitarnych lub estetycznych iglaki to warto zachować gałązki do okrycia zimowego. Przy nieco wyższych krzewach, np. różanecznikach, pierisach, hortensjach bukietowych, i młodych drzewach, np. magnoliach, judaszowcach, kasztanach jadalnych, cedrach, laurowiśniach, niektórych cyprysikach czy mamutowcach, stosujemy ochronną włókninę ogrodniczą. Wokół zabezpieczanych roślin usypujemy grubą warstwę ściółki, np. z igliwia, przy roślinach kwaśnolubnych.
Następnie owijamy je białą włókniną i zawiązujemy tak by wiatr jej nie zerwał. Możemy też zastosować specjalne kaptury przeznaczone do okrywania roślin. Skuteczną metodą jest otulenie drzewka matą słomianą. Można jej użyć np. po jesiennym posadzeniu moreli, brzoskwini, czereśni albo pigwy.

Grupą roślin wymagających specjalnych przygotowań przed zimą są róże. Róże zabezpieczamy wykonując wokół nich kopczyki z ziemi. Kiedyś zalecano przycinanie róż rabatowych przed zimą. Teraz raczej od tego się odchodzi i wykonuje cięcie sanitarne i zagęszczające wiosną. Róże pnące zwykle są odporne ale delikatniejsze odmiany można zabezpieczyć włókniną. Różę pienne, czyli takie, które są szczepione na pojedynczym pniu niemal zawsze wymagają zabezpieczenia. Jeżeli pień jest młody i giętki to zginamy go do położenia poziomego i koronę zasypujemy ziemią. Pień okrywamy gałązkami np. świerkowymi. Jeżeli istnieje obawa, że przy takiej operacji pień może się złamać, wtedy całą roślinę owijamy włókniną lub matą słomianą. Aby

Kiedy przystąpić do zabezpieczania roślin pozostających na zimę w ogrodzie?

Gdy przymrozki powtarzają się codziennie przez kilka dni. Może to być w listopadzie, może w grudniu. A kiedy zdjąć? Jak przyroda zacznie budzić się do życia ale zanim okryte rośliny zaczną rosnąć, czyli zwykle na przełomie marca i kwietnia. Czasem może się zdarzyć, że nawet dobrze zabezpieczone rośliny przemarzną. Jest to dla nas sygnał, że lepiej zrezygnować w naszym ogrodzie z tego gatunku lub odmiany i zastąpić go rośliną sprawdzoną i odporną o podobnych rozmiarach pasującą do tego miejsca.

Specjalne kaptury do okrywania roślin
Zabezpieczenie gałązkami
Artykuł przygotowany przez: Marcin Musur
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się