Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Trawa Jak przygotować trawnik do zimy
Zostań redaktorem!
Wertykulacja trawy i niezbędne narzędzia
dodał: Marcin Musur data: 08.01.2013

Wertykulacja trawnika i niezbędne narzędzia.


Jednym z pierwszych zabiegów wykonywanym wiosną na trawniku jest wertykulacja. Polega ona na pionowym cięciu darni. Jest to najskuteczniejszy sposób usuwania sfilcowania. A na czym polega sfilcowanie trawnika? Jest to tworzenie się zbitej warstwy z rozkładających się i obumarłych liści traw. Utrudnia ona dostęp światła do dolnych części roślin oraz wody, powietrza i składników pokarmowych do korzeni. Podlewanie i nawożenie takiej darni daje bardzo ograniczone rezultaty. Jest ona też bardziej narażona na choroby grzybowe. Powstawaniu filcu sprzyja występowanie gatunków i odmian traw rozłogowych, które tworzą zwartą darń, nadmierne nawożenie azotem, nie dokładne usuwanie skoszonej trawy i duża wilgotność powietrza przy wysokich temperaturach.

Narzędzia potrzebne do przeprowadzenia wertykulacji trawy.

Na niewielkiej powierzchni zabieg wretykulacji możemy przeprowadzić za pomocą ręcznego narzędzia. Przypomina ono grabie z płaskimi ostrzami. Wersje bardziej luksusowe zaopatrzone są w kółka. O wiele mniej wysiłku fizycznego wymaga użycie wertykulatora elektrycznego lub spalinowego. Maszyny te mają liczne noże osadzone na obracających się bębnach. Noże przenikają w głąb trawnika przecinając i wyrzucając rozłogi oraz resztki butwiejących traw. Nacinanie darni, poprzez przecinanie rozłogów traw pobudza je do wzrostu, wprowadza również nieco powietrza z tlenem, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu korzeni. Zabieg ten jest szczególnie wskazany tam, gdzie występuje mech. Przewietrzenie górnej warstwy darni pobudzi do wzrostu trawy. Zaczną one wypierać mech. Poza tym duża część mchu zostanie po prostu wyrwana.

Kolejne kroki.

Wszystkie części darni wyrzucone na powierzchnię trzeba dokładnie usunąć. Wertykulatory zaopatrzone są często w kosze. Napełniają się one jednak bardzo szybko i trzeba je co chwila opróżniać. Grabić najkorzystniej jest w poprzek kierunku pracy maszyny. Po usunięciu obumarłych części darni, nawozimy i podlewamy trawnik. Zabieg ten wyraźnie podnosi jakość i wygląd trawnika, choć bezpośrednio po jego wykonaniu murawa nie prezentuje się zbyt dobrze. Szybko jednak odzyskuje zdrowy wygląd.

Kiedy najlepiej przeprowadzić pierwszą wertykulację?

Pierwszą wertykulację wykonujemy w 2-3 roku od wysiewu i w 2 roku od rozłożenia trawy z rolki. Należy ją przeprowadzać na nisko skoszonym i suchym trawniku. Najlepiej 2-3 dni po deszczu, by grunt nie był ani zbyt suchy, ani zbyt mokry. Cięcie darni nie może być zbyt głębokie, by nie uszkodzić korzeni traw. Noże zwykle pracują na głębokości 1-2 cm. Zabieg wykonujemy zwykle raz w roku, wczesną wiosną. Jeżeli trawnik nawadniany jest przez system nawadniający, to musimy przed wjechaniem wertykulatorem odszukać wszystkie zraszacze. Należy je wyraźnie oznaczyć, bo spotkanie z nożem urządzenia, oznacza zniszczenie zraszacza.
Jak widzimy wertykulacja przynosi naszemu trawnikowi wiele korzyści, więc pamiętajmy o tym, coraz powszechniej, stosowanym zabiegu.

Zraszacze zaznaczone doniczkami
Artykuł przygotowany przez: Marcin Musur
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się