Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Trawa Jak przygotować trawnik do zimy
Zostań redaktorem!
Jak zabezpieczyć sprzęt ogrodowy na zimę.
dodał: Marcin Musur data: 31.01.2013

Zima to czas, gdy nie korzystamy ze sprzętu ogrodniczego. Musimy go zabezpieczyć i odpowiednio przechować.

Kosiarki.

Po zakończeniu sezonu musimy zadbać o nasze kosiarki. Rozpoczynamy od czyszczenia. Musimy dokładnie wyczyścić: pojemnik na ściętą trawę, kanał, którym trawa jest wydmuchiwana do pojemnika i wewnętrzną powierzchnię obudowy noża, czyli komorę cięcia. Używamy drewnianego lub plastikowego skrobaka. Metalowe narzędzia mogą uszkodzić lakier, co będzie prowadzić do korozji, a w przypadku obudowy z tworzywa, porysują je, przez co brud będzie łatwiej i mocniej do niej przylegał. Czystość i gładkość tych powierzchni zapewni mniejsze opory, a co za tym idzie mniejsze zużycie energii. Pamiętajmy, żebyśmy kosiarek spalinowych nie kładli na boku, ani ich nie odwracali do góry kołami, gdy w jest w nich olej i benzyna. Paliwo należy przed zimą usunąć, a olej wymienić. Oczywiście kosiarek z napędem elektrycznym nie myjemy wodą. Zwracamy uwagę na kształt i ostrość noża. Po demontażu i ewentualnym wyprostowaniu, przystępujemy do ostrzenia na szlifierce tarczowej tak aby zachować jego kształt i przywrócić pierwotne kąty ostrza. Powierzchnie ostrza szlifujemy delikatnie, kilka razy, nie naciskając mocno na nóż. w ten sposób unikniemy przegrzewania ostrza i utraty jego trwałości. Kosiarki przechowujemy w suchym miejscu, nie narażonym na opady atmosferyczne.

Sekatory i piły.

W sekatorach, po sezonie trzeba obejrzeć ostrza i przeszlifować je i wyrównać. Trzeba sprawdzić i usunąć luzy między ostrzami. W sekatorach płytkowych należy zwrócić uwagę na stan płytki oporowej. W przypadku mocnego zużycia wymaga ona przeszlifowania, lub wymiany na nową. Oczywiście jeżeli nie mamy odpowiedniego sprzętu, lub nie czujemy się na siłach samodzielnie ostrzyć narzędzi, to oddajemy je do specjalistycznego punktu usługowego.
Nasmarowanie ostrzy i ich łożyskowania wazeliną techniczną, pozwoli przechowywać sekatory i brzeszczoty w dobrym stanie do wiosny. Po przesmarowaniu dobrze jest zawinąć je w np. pergamin żeby się od nich nie pobrudzić, i aby się do nich nie przyklejały zanieczyszczenia.

Opryskiwacze.

Zbiorniki i przewody opryskiwaczy dokładnie opróżniamy ze środków chemicznych. Przemywamy je czystą wodą, zwracając uwagę na drożność filtrów. Pompy opryskiwaczy wymagają nasmarowania smarami wodoodpornymi (ŁT4S2). Czyścimy dysze i siatki filtrujące. Jeżeli opryskiwacz pozostanie w nie ogrzewanym pomieszczeniu, to dokładnie sprawdzamy, czy w zbiorniku, przewodach i lancy nie pozostała woda.

Artykuł przygotowany przez: Marcin Musur
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się