Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Trawa Jak przygotować trawnik do zimy
Zostań redaktorem!
Ogród Isola Bella
dodał: Marcin Musur data: 08.02.2013

Isola Bella.

Ogród Isola Bella - CisLago Maggire, to pięknie położone w Piemoncie (północne Włochy) jezioro otoczone Alpami. W jego rejonie, spotykamy wspaniałe dzieła przyrody i myśli ludzkiej. Jedną z najbardziej spektakularnych atrakcji jest Isola Bella, czyli Piękna Wyspa. Nie jest wielka. Ma 320 m długości i 400 m szerokości. Praktycznie cała zajęta jest przez Pałac i tarasowe ogrody.

W 1642 Carlo III Boromeusz (Borromeo) rozpoczął, na tej skalnej wysepce budowę pałacu dla swojej żony Izabeli D’Addy i początkowo nosiła nazwę Wyspa Izabeli. Dzieło kontynuowali jego następcy i mimo przeciwności losu (epidemii dżumy w Księstwie Mediolanu) uroczyście otworzyli zespół pałacowo - ogrodowy w 1671 r. Jednak wykańczanie i rozbudowa pałacu trwały do czasów współczesnych.

Pałac i ogród.

Majestatyczny pałac w stylu barokowym, pełen jest wspaniałych rzeźb, obrazów, arrasów i mebli. Niezwykłą jego częścią są komnaty stylizowane na naturalne groty. Są one niemal na poziomie tafli wody jeziora, a ściany wyłożone są muszlami, tufem wulkanicznym, czarnym marmurem i masą perłową. Panuje tu przyjemny chłód, nawet w największe upały. Jednak częścią robiącą największe wrażenie są ogrody. Składają się z dziesięciu tarasów, układających się w kształt piramidy. Ozdobione są rzeźbami, fontannami, pełne są egzotycznych, kwitnących krzewów, drzew, pnączy i kwiatów. Malownicze, naturalne formy kontrastują z precyzyjnie przyciętymi żywopłotami, kulami i innymi starannie wyciętymi figurami. Górna część ogrodów, zwana amfiteatrem, pełna jest grot wyłożonych muszlami, kamiennych kolumn i posągów. Całość wieńczy kamienny jednorożec, herb rodu Boromeuszów. Odbywały się tu wspaniałe bankiety z fajerwerkami i inscenizacjami bitew morskich, odtwarzanymi na jeziorze. Najwyższy taras wyniesiony jest na wysokość 32 metrów ponad poziom jeziora i stanowi punkt widokowy z rozległą perspektywą na wspaniałą panoramę, na jezioro i otaczające Alpy. Pięć poziomów poniżej górnego tarasu znajduje się ozdobny parter. Niskie, bukszpanowe żywopłoty kreślą charakterystyczne barokowe wzory, wypełnione jaskrawo kwitnącymi kwiatami. Egzotyczne, niebieskie i różowe grzybienie kwitną w centralnej sadzawce. Po nieskazitelnie zielonych trawnikach przechadzają się czysto białe pawie.
 
Całość przywodzi na myśl Wiszące Ogrody Babilonu, lub kojarzy się z wielkim, wielopokładowym statkiem płynącym po jeziorze. Barokowa, nieco teatralna struktura założenia może wzbudzać u jednych zachwyt, inni mogą gustować w formach o mniejszym przepychu, ale bogactwo i różnorodność roślin zachwyci każdego miłośnika ogrodów. 

Jakie rośliny można znaleźć na Isola Bella?

Ogród Isola Bella - HibiscusWiele gatunków palm, magnolii, kamelii, pełna gama drzew cytrusowych, strzyżone bukszpany, cisy i laurowiśnie, liczne odmiany hortensji, róż, oleandrów i ketmii (hibiskusów), milinów, funkii, liliowców, begonii, że wymienię nieliczne z pośród setek gatunków i odmian.
 
Od wieków wyspa przyciągała zwabionych jej pięknem ludzi, a byli wśród nich Napoleon Bonaparte z Józefiną, Aleksander Dumas, Karol Dickens, Stendhal, i wielu, wielu innych. Najłatwiej na wyspę dostać się stateczkiem z miejscowości Stresa. Płynie się pięć minut. Będąc w Piemoncie po prostu trzeba się tam wybrać.

Ogród Isola Bella - Widoki
Ogród Isola Bella - Biały paw
Artykuł przygotowany przez: Marcin Musur
oceń artykuł 1 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Pavlo liczba punktów: 13 13:57 04.03.2013 0 / 0

Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się