Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Wrzosy przed domem Wrzosy
Zostań redaktorem!
Bazylia pospolita
dodał: Marcin Musur data: 04.03.2013

Bazylia, czy inaczej bazylia wonna, bazyliszek polski jest rozpoznawana głównie jako przyprawa kuchenna. Znana już była w starożytności. Wieńce plecione z bazylii znajdowano już w starożytnych piramidach egipskich. W Indiach znowu zioło to jest poświęcone bogu Wisznu i Krisznie, a we Francji zwane jest królewskim zielem.

Znaczącym importerem tego zioła jest Ameryka Południowa. Roślina ta rosła dziko na terenach afrykańskich, ale obecnie można ją spotkać głównie jako roślinę uprawną.
Bazylia jest stosowana w kosmetologii, służy do produkowania olejków eterycznych, perfum, jednak stosowanie jest w przemyśle spożywczym jest zdecydowanie najbardziej popularne. 

Właściwości lecznicze

Bazylia wpływa bardzo korzystnie na układ pokarmowy – między innymi pobudza trawienie poprzez działanie na wytwarzanie soków żołądkowych. 
Bazylia jako roślina lecznicza ma korzenno kwiatowy zapach i lekko żółtą barwę. Bogata jest w cyneol i linalol, eugenol, limonen i wiele innych. Zaleca się ją jako pomoc przy wzdęciach i problemach z układem pokarmowym. Napar z bazylii, rumianku, kopru i mięty jest polecany przy zaburzeniach żołądkowych, jakie mogą występować przy przyjmowaniu niektórych leków. Powszechnie uważa się także, że bazylia pospolita może działać antydepresyjnie, podobnie jak inne zioło – melisa. Znanym natomiast faktem jest, że bazylia w połączeniu z kilkoma innymi ziołami działa moczopędnie, co dobrze działa przy zapaleniach pęcherza i układu moczowego.

Uprawa

Zioło to jest bardzo łatwe w uprawie w przydomowym ogródku, wystarczy ją tylko często odchwaszczać i nawozić najlepiej kompostem. Nasiona wysiewa się w maju. Bazylia pospolita chętnie rośnie w doniczkach.

Bazylia
Bazylia w doniczce
Artykuł przygotowany przez: Marcin Musur
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się