Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Wrzosy przed domem Wrzosy
Zostań redaktorem!
Fenkuł włoski - Koper włoski
dodał: Marcin Musur data: 04.03.2013

Fenkuł włoski, czyli inaczej koper włoski, to roślina od lat znana jako element dodawany do potraw. Kiedyś rosła ona w rejonach Azji i Morza Śródziemnego, dziś jest spotykana niemalże wszędzie.

Właściwości

Oprócz tego, że stosowany jest jako składnik wielu dań, sałatek, zup i mięs, wykazuje również szereg właściwości leczniczych, wykorzystywanych w zielarstwie.
Zioło jest stosowane w celach pobudzenia trawienia i braku apetytu. Również sprawdza się stosowany przy nudnościach i uciążliwym odbijaniu. Fenkuł włoski jest stosowany także w chorobach dróg oddechowych jako środek wykrztuśny, stosowany także w przypadku dzieci. 

Zastosowanie

Zaparzona herbata z kopru włoskiego to napój polecany kobietom w ciąży gdyż może on wpłynąć na zwiększenie laktacji. Z kopru wytwarza się olejki, które są stosowane w celu zwalczania świerzbu i wszawicy. Jednak olejek podawany doustnie i jego przedawkowanie wiąże się z szeregiem skutków ubocznych takich jak drgawki, podrażnienia błon śluzowych czy też odurzenie. 

Fenkuł włoski jest znany również z pobudzania wytwarzania żółci i soku żołądkowego, jak i posiada właściwości przeciwskurczowe. 
Owoce kopru były stosowane od lat w walce z kolką dziecięcą poprzez stworzenie herbatki z tego zioła.

Koper ma szereg właściwości które są szeroko stosowane w kosmetologii. Dodaje się go do past do zębów płynów do płukania ust czy mydeł. Również nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej poprzez jej przemywanie.

Dziki koper włoski
Fenkuł włoski
Artykuł przygotowany przez: Marcin Musur
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się