Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
oczko wodne Jak przygotować system nawadniający do zimy
Zostań redaktorem!
Aloes
dodał: Redaktor oogrodzie.pl data: 04.03.2013

Aloes to jedna z najbardziej dobroczynnych roślin leczniczych, którą można spotkać na parapecie praktycznie każdego domu. Występuje zarówno dziko, jak i jako roślina doniczkowa. Aloes można było spotkać przede wszystkim na terenach Afryki i Azji mniejszej, ale obecnie występuje on na całym globie. Grecy, Rzymianie, Egipcjanie już w starożytnych czasach znali jego lecznicze właściwości i korzystali z dobroczynnego działania tego zioła.

Zastosowanie

Liście aloesu oraz sok z nich to jedne z najcenniejszych części tej byliny. Zagęszczony sok z aloesu ma przede wszystkim działanie przeczyszczające, powodowane przez zawarte w soku antyzwiązki. Zagęszczony sok działa na zaparcia wynikające np. z niezdrowego stylu jedzenia. Jednak to nie wszystkie właściwości soku z aloesu – w małych dawkach działa pobudzająco na apetyt, mimo że jest bardzo gorzki. Również polecany jest dla osób z zaburzeniami funkcji wątroby.

Liść aloesu to znane źródło cennych aminokwasów. Wyciąg z liścia wzmacnia odporność, szczególnie w stanach większej podatności na infekcję, czyli na przykład zimą i wiosną, i jest bardzo polecany osobom starszym.

Wyciąg z liści tej rośliny jest polecany również dla osób borykających się z problemami przewodu pokarmowego, takich jak wrzody żołądka i dwunastnicy. Osoby z wysokim poziomem cukru i cholesterolu także powinny popatrzeć łaskawszym okiem na tą roślinę – skutecznie obniża on ich poziom we krwi.

Aloes działa wspomagająco na gojenie się ran, odparzeń czy też odleżyn. Także jest skuteczny w przypadku łuszczycy czy innych zmian skórnych, jakie mogą nastąpić na przykład w następstwie radioterapii.

Kosmetyka

Jest to też składnik wielu kosmetyków dostępnych w drogeriach, przeznaczonych szczególnie do nawilżania twarzy i zwalczania trądziku. Warto jednak pamiętać, że jego długotrwałe stosowanie albo też przedawkowanie grozi biegunką i odwodnieniem organizmu, albo może doprowadzić do atonii jelita grubego.

Artykuł przygotowany przez: Redaktor oogrodzie.pl
oceń artykuł 1 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Dyńska liczba punktów: 13 13:53 04.03.2013 0 / 0

Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się