Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Oczko wodne Jak przygotować oczko wodne do zimy
Zostań redaktorem!
Melisa
dodał: oogrodzie.pl data: 11.03.2013

Melisa (łac. Melissa officinalis) – bylina z rodziny jasnowatych, osiągająca do 60 cm wysokości. Posiada kilka nazw, między innymi: rojownik, pszczelnik, matecznik, starzyszek, cytrynowe ziele. Jest doskonałym wabikiem dla pszczół, stąd zielem melisy naciera się nowe ule. Pochodzi  z południowej Europy, zachodniej Azji oraz północnej Afryki ale obecnie uprawiana jest na całym świecie. 

Zastosowanie i właściwości

Zapach melisy można porównać z aromatem cytryny. Ze świeżych liści wytwarza się olejek melisowy. Młode liście najlepiej obrywać wcześnie rano, w czasie wzrostu roślin. Melisa jest znana ze swojego dobroczynnego wpływu na układ nerwowy i wchodzi w podstawowy skład ziołowych preparatów uspokajających, dostępnych w aptekach.  Ziele zalecane jest w przypadku nadmiernego stresu, nadpobudliwości, stanach lękowych, depresji. Dodatkowo działa rozkurczowo i rozluźniająco na mięśnie, łagodzi migreny oraz bóle i zawroty głowy, pobudza apetyt, zmniejsza problemy układu pokarmowego, wycisza organizm. 

Melisa zawiera także polifenole, jedne z najsilniejszych antyoksydantów, stąd jej działanie przeciwnowotworowe, porównywalne do działania zielonej herbaty. Najpopularniejszym zastosowaniem melisy jest picie naparu ale także kąpiele i inhalacje. Działanie melisy uwalnia się dzięki zawartości olejków eterycznych. Przy parzeniu naparu, warto przykryć szklankę, aby zapobiec ulotnieniu cennych aromatów. Na drobne zranienia, ukąszenia owadów, bolesne obrzęki - można stosować maść lub kompres z melisy. Na kaszel i alergię pomocna okaże się inhalacja. W kuchni świeże liście melisy można dodawać do potraw, jako składnik zup, sosów, kanapek, sałatek i mięs, szczególnie drobiu oraz ryb. Doskonale komponuje się także z owocowymi deserami, ze względu na swój cytrynowy aromat. W kosmetyce melisę używa się do płukania włosów przetłuszczających.

Melisa
Melisa
Artykuł przygotowany przez: oogrodzie.pl
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się