Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
oczko wodne Jak przygotować system nawadniający do zimy
Zostań redaktorem!
Ostropest plamisty
dodał: oogrodzie.pl data: 11.03.2013

Ostropest plamisty (łac. Silybum marianum) - jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, pochodzi z rejonów śródziemnomorskich, występuje w Europie Południowej, Egipcie, Turcji, Izraelu i innych rejonach świata. Jest spokrewniona ze słonecznikiem, osiąga 1,5m wysokości, wyglądem przypomina oset. Ostropest to jedno z najdokładniej przebadanych ziół pod kątem medycznym. 

Właściwości

Surowcem wykorzystywanym jest owoc ostropestu, zbierany z upraw na przełomie sierpnia i września. Owoc ten zawiera mieszaninę flawonoliganów (sylimarynę), toksofolinę, histaminę, kwercetynę, alkohol dehydrokoniferylowy, tyra minę, śluz, kwasy organiczne, witaminy C i K, garbniki, fitosterole, białka, cukry, tłuszcze, białka, sole mineralne. 

Zastosowanie

Zioło działaj oczyszczająco na wątrobę oraz neutralizuje toksyny, które się w niej znajdują. Jego właściwości są tak silne, iż mógłby chronić nawet przed szkodliwym wpływem muchomora sromotnikowego. Aktywne substancje zawarte w ostropeście odbudowują błony komórkowe wątroby i wzmagają syntezę białek, hamując marskość wątroby. Zalecany jest przy złej diecie, zatruciach, wirusowym zapaleniu wątroby typu C, endometriozie, cukrzycy, nadużywaniu alkoholu, częstej antybiotykoterapii, chemioterapii, rekonwalescencji, krwawieniu z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu, obfitej miesiączce. Oprócz wpływu na wątrobę, ostropest udrażnia również drogi żółciowe, pomagając w usuwaniu złogów i kamieni. Zewnętrznie działa wspomagająco przy leczeniu łuszczycy. W przypadku ostropestu, nie stwierdzono działań niepożądanych, nawet w trakcie długotrwałego stosowania. 

Ostropest plamisty
Artykuł przygotowany przez: oogrodzie.pl
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się