Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Oczko wodne Jak przygotować oczko wodne do zimy
Zostań redaktorem!
Rumianek pospolity
dodał: oogrodzie.pl data: 12.03.2013

Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla) – inaczej zwany rumiankiem lekarskim, polnym, pachnącym, drobnym. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy ale występuje dziko na całej północnej półkuli. Najczęściej spotykany jest na polach, łąkach i ścierniskach, uznawany za zbędny chwast, jednak jest również uprawiany, ze względu na swoje dobroczynne właściwości lecznicze. 

Zastosowanie i właściwości

W koszyczkach rumianku znajdują się olejki lotne (głównie chamazulen), flawonoidy, choliny, cukry, związki kumarynowe, farnazen. W lecznictwie zastosowanie znajduje jego działanie przeciwzapalne, odkażające, antybakteryjne, przeciwbólowe. Zaleca się stosowanie okładów z rumianku na wszelkie stany zapalne i uszkodzenia skóry, oparzenia słoneczne, rany, zapalenie spojówek, dróg moczowych oraz narządów rodnych kobiety. Zbawienne jest także płukanie jamy ustnej w przypadku zapalenia gardła, anginie i chorobach dziąseł. 

Kąpiel w rumianku skutecznie łagodzi obrzęki kończyn dolnych. Rumianek można także stosować wewnętrznie przy nieżycie żołądka, jelit, skurczach przewodu pokarmowego, chorobach nerek, zapaleniu pęcherza moczowego, bolesnych miesiączkach. Rumianek używany jest również w przemyśle perfumeryjnym, głównie jako składnik szamponów, mydeł, kremów, płynów do kąpieli, toników, maseczek. Rumianek wzmacnia naczynia krwionośne, zwalcza wolne rodniki, działa zmiękczająco, ściągająco, wygładzająco oraz zmniejsza obrzęki. Można go spotkać w preparatach do skóry trądzikowej, problematycznej, szamponach przeciwłupieżowych, kremach pod oczy. 

Artykuł przygotowany przez: oogrodzie.pl
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się