Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
oczko wodne Jak przygotować system nawadniający do zimy
Zostań redaktorem!
Szałwia lekarska
dodał: oogrodzie.pl data: 12.03.2013

Szałwia lekarska (łac. Salvia officinalis) – wiecznie zielona, 50-60-centymetrowa  krzewinka z rodziny jasnotowatych, roślina o jasnofioletowych kwiatach i silnym, kamforowym zapachu. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego a obecnie uprawiana jest na całym świecie jako roślina ogrodowa. 

Właściwości i zastosowanie

Jej właściwości lecznicze znane są już od czasów starożytnych i do dzisiaj uchodzi za jedno z najbardziej cenionych ziół. Picie naparu z liści szałwii ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, osłaniające, rozkurczowe i grzybobójcze. Ponadto pobudza wydzielanie soku żołądkowego i wzmaga perystaltykę jelit, łagodzi więc różnorodne bóle brzucha i wzdęcia. Wyciąg stosowany jest również jako środek zmniejszający potliwość w przypadku nadpobudliwości nerwowej i chorób tarczycy.

Płukanie gardła naparem z szałwii działa dezynfekująco, wspomaga leczenie w chorobach dziąseł a także stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Ze względu na działanie przeciwzapalne i oczyszczające, szałwię można stosować również w formie kompresów na trudno gojące się rany lub owrzodzenia oraz pomocniczo przy pielęgnacji cery trądzikowej, alergiach skórnych, łuszczycy, egzemie. 

Przepis na napar i kompres z szałwii

Przepis na napar z szałwii: łyżkę suszonych liści należy zalać wrzątkiem i odstawić na 15 min do ostygnięcia. Napar jest gotowy do płukania po odcedzeniu. Przepis na kompres z szałwii: 2 łyżki szałwii należy parzyć. Szałwia jest ziołem bezpiecznym, jednakże jej długotrwałe stosowanie lub przedawkowanie może prowadzić do nudności, wymiotów oraz bolesnych skurczy.

Artykuł przygotowany przez: oogrodzie.pl
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się