Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Wrzosy przed domem Wrzosy
Zostań redaktorem!
Żeń-szeń
dodał: oogrodzie.pl data: 13.03.2013

Żeń-szeń (łac. Panax Ginseng) – bylina z rodziny araliowatych, pochodząca ze Wschodniej Azji, gdzie znana jest od około 4 tysięcy lat, niemal jako panaceum, zapewniające zdrowie i długowieczność. Żeń-szeń posiada również drugą nazwę „człowiek-korzeń”, ze względu na podobieństwo kłączy do ludzkiej sylwetki. 

Właściwości i zastosowanie

Korzeń żeń-szenia zawiera ginsenozydy, witaminy (B1, B2, C, E) oraz minerały, korzystnie wpływające na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. W celach leczniczych można stosować napary i herbatki z żeń-szenia ale najefektywniejsze działanie przynosi żucie jego korzenia. Według zaleceń chińskiej medycyny, kuracja powinna trwać minimum 3 tygodnie. 

Żeń-szeń wpływa na pracę ludzkiego układu nerwowego, poprawia pamięć i koncentrację obniża poziom stresu, zwiększa wytrzymałość psychiczną i fizyczną. Ponadto poprawia pracę mózgu i ciała w trakcie wysiłku fizycznego, działa pobudzająco, zwiększa  wydolność i odporność organizmu. Żeń-szeń zalecany jest szczególnie mężczyznom, gdyż wzmaga produkcję testosteronu i nasienia oraz korzystnie wpływa na sprawność seksualną. 

Znajduje zastosowanie jako doskonały afrodyzjak. W przypadku wyczerpania organizmu, osłabienia, warto sięgnąć po preparaty zawierające żeń-szeń, który przynosi efekty porównywalne do środków farmakologicznych. Przeciwwskazania: wiek poniżej 6 roku życia, nadciśnienie tętnicze, ciąża i okres karmienia piersią. Przepis na napar z żeń-szenia: 1 łyżeczkę żeń-szenia zalać gorącą (nie wrzącą) wodą i parzyć przez minimum 5 min.

Artykuł przygotowany przez: oogrodzie.pl
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się