Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Trawa Jak przygotować trawnik do zimy
Zostań redaktorem!
Pierwsze kwiaty- zwiastuny wiosny
dodał: Marcin Musur data: 13.05.2013

Są rośliny, które nierozerwalnie kojarzą nam się z nadchodzącą wiosną. Pojawiają się gdy panuje jeszcze zimowa atmosfera i zwiastują nieuchronnie nadchodzącą ciepłą porę roku.

Taką symboliczną rośliną jest śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) . Nazwa pochodzi od greckiego gala- mleko i anthos- kwiat. Kwitnie w lutym i marcu. Tworzy małe, białe, pojedyncze kwiaty o długości 1-2cm. Trzy zewnętrzne płatki rozchylają się ukazując trzy krótsze płatki wewnętrzne, każdy z zieloną plamką w kształcie odwróconej litery V na wierzchołku. Kwiaty pachną miodem. Dobrze rosną na różnych stanowiskach i są bardzo długowieczne. Najlepiej rosną w słońcu i półcieniu w  glebie wilgotnej nie przesychającej w lecie. Cebulki należy dzielić i sadzić w sierpniu na głębokość 8-10 cm.

W tym samym czasie, co przebiśniegi  kwitnie nieco mniej znana roślina, a mianowicie rannik zimowy (Eranthis hiemalis). Kwiaty z żółtymi płatkami otoczonymi kryzą zielonych liści , pojawiają się pod koniec zimy. Uprawia się je w słonecznych i półcienistych miejscach.

W ciągu lata znikają zupełnie. Bulwki należy sadzić jesienią na głębokość  8-10cm. W dobrych warunkach szybko się rozrasta i tworzy duże kępy,  zwłaszcza na glebach zasadowych.

Jedną z najcenniejszych roślin wczesnej wiosny jest przylaszczka pospolita (Hepatica triloba).

Kwitnie od marca do maja. W naturalnych warunkach  rośnie w lasach liściastych i mieszanych, na podłożu bogatym w węglan wapnia. Jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Kwiaty mają barwę fioletowoniebieską. Wieczorem i w czasie deszczu zamykają się. Płatki podczas kwitnienia podwajają swoją długość. Nowe liście pojawiają się pod koniec kwietnia. Są zimozielone, trójklapowe i stanowią  ozdobę ogrodu przez cały sezon. Najlepiej sadzić ją w miejscach zacienionych i raczej wilgotnych. Nasiona roznoszone są przez mrówki. Kłącza i korzenie są trujące.

Poczesne miejsce wśród kwiatów zwiastujących wiosnę zajmuje szafran, czyli krokus (Crocus). Istnieje przeszło osiemdziesiąt gatunków i setki odmian hodowlanych krokusów.

Kwiaty błękitne, fioletowe, białe, żółte, wielobarwne i o różnych odcieniach cieszą nas od wczesnej wiosny. Bulwki krokusów sadzimy jesienią na głębokość 7-8 cm. Wybieramy stanowiska słoneczne na przepuszczalnej glebie. Silnie rosnące gatunki można sadzić na trawnikach. Należy wtedy pamiętać, że trawę kosimy dopiero po zżółknięciu liści krokusów.

Artykuł przygotowany przez: Marcin Musur
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się