Ostatnie komentarze

Ogród Isola Bella: Ogród jest piękny, byłem tam i widziałem. Autor doskonale ujął każdy szczegół. Jestem pełen podziwu.

Aloes: Artykuł bardzo ciekawy, dowiedziałam się wiele ciekawych informacji na temat Aloesu:)

:

Warto przeczytać
Trawa Jak przygotować trawnik do zimy
Zostań redaktorem!
Jak założyć ogród warzywny.
dodał: Marcin Musur data: 07.06.2013

Ogród to nie tylko ogród ozdobny, który cieszy zmysły i wywołuje w nas wrażenia estetyczne. Ogród to także uprawa roślin ,które cieszą nas na talerzu, dostarczają nam wrażeń smakowych i niezbędnych do życia składników odżywczych. Jeżeli sprawia nam radość uprawa roślin ozdobnych, to niemniejszą satysfakcję przyniesie nam hodowla warzyw, które wykorzystamy w kuchni ku uciesze i pożytkowi swojemu i swoich najbliższych. Jeżeli dysponujemy kawałkiem ziemi przy domu, to warto

przeznaczyć jakiś fragment na ogród warzywny. Powinniśmy wybrać miejsce dobrze nasłonecznione, osłonięte, nie będące na pierwszym planie ogrodu. Jeżeli mamy zwierzęta domowe, to warto jest odgrodzić warzywnik żywopłotem lub innym ogrodzeniem. Nie wiem dlaczego, ale psy i koty bardzo lubią kopać, grzebać i załatwiać swoje potrzeby w ogródkach warzywnych. W interesie warzyw i naszego zdrowia jest powstrzymać nieproszonych gości. Jeżeli nie mamy takich problemów , to można wkomponować część uprawną w całość ogrodu tak by stanowiła integralny fragment . Można nawet tak go zaprojektować by stanowił prawdziwą atrakcję np. korzystając z renesansowych wzorców, gdzie ogrody warzywne bywały równie atrakcyjne jak ogrody ozdobne. Nie jest powiedziane, że kwatery warzywne muszę mieć kształt prostokąta, czy kwadratu. Możemy zrobić rozetę, falę, czy spiralę, a nawet labirynt. Forma może być dowolna, ale wypełnienie jej treścią wymaga spełnienia pewnych warunków. Gleba powinna być szczególnie pieczołowicie przygotowana. Podłoże należy dokładnie oczyścić z chwastów, głęboko przekopać i wzbogacić w składniki organiczne dodając kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Z jednej strony gleba powinna trzymać wilgoć, a drugiej strony odpowiedni drenaż musi zapobiegać gniciu warzyw np. podczas długich opadów deszczu.

Bardo ważny jest dobór roślin i znajomość ich potrzeb i wzajemnego oddziaływania. Zaobserwowano, że fasola hamuje wzrost cebuli , czosnku, buraków i kapusty. Kalafior i kalarepa to złe sąsiedztwo dla rzodkiewek, pomidorów i fasoli. Czosnek i cebula dobrze wpływają na wzrost pietruszki, marchwi, buraków, porów i pomidorów. Te same pomidory nie powinny rosnąć obok ogórków, zaś pietruszka obok sałaty. Marchew i cebula chronią się wzajemnie przed szkodnikami.

W walce ze szkodnikami pomagają również cynie, smagliczki, nagietki i aksamitki. Tak więc te kolorowe, atrakcyjne kwiaty, nie tylko ozdobią , ale i ochronią nam warzywa.

Dobrze jest mieć w warzywniku niewielką szklarenkę. Można w niej hodować wrażliwe na opady atmosferyczne pomidory, czy paprykę. W pobliżu należy stworzyć pryzmę kompostową. Przemieniamy w ten sposób odpadki w „ złoto ogrodnika” czyli kompost, niezastąpiony nawóz organiczny. Warzywa z własnego ogródka to nie tylko zysk ekonomiczny, ale wielka satysfakcja, oraz pewność, że jemy zdrowe, ekologiczne jedzenie.

Ogród warzywny
Artykuł przygotowany przez: Marcin Musur
oceń artykuł 0 / 0

Komentuj, oceniaj i zbieraj punkty.

Napisz komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się